Kolaps v horských střediscích na Jablonecku má odvrátit nový dopravní systém

  15:40,  aktualizováno  16:20
Nový informační systém za téměř 12 milionů korun uleví zahlceným obcím na Jablonecku i návštěvníkům Jizerských hor. Měl by předcházet problémům s parkováním, které kvůli návalu milovníků zimních sportů každoročně řeší Bedřichov a Janov nad Nisou.

Přeplněná parkoviště, enormní provoz, stovky běžkařů a doprava řízená policisty. Na rozdíl od předchozích let by měla být situace v zimních střediscích v Bedřichově a Janově nad Nisou od letoška přehlednější.

O možnostech parkování a o stavu tamní dopravy totiž nově řidiče informuje dopravně-provozní systém. Zobrazuje parkovací kapacity na Centrálu, Maliníku, ve ski areálu, na hřišti, na Severáku nebo v Hraběticích.

„Bedřichov je významná turistická a sportovní lokalita, projekt pomůže například eliminovat popojíždění automobilů, které hledají místo na zaparkování. Systém také umí ještě před obcí efektivně odklánět dopravu, a to především v době maximální zaplněnosti parkovišť,“ přiblížil hejtman Martin Půta.

Hlavní informační tabule jsou umístěné v Bedřichově, na České Chalupě, ve Mšeně či na Janovské. Motoristé mířící do Jizerských hor díky nim získají představu o volných parkovacích místech, zároveň pomohou policii ve chvílích, kdy se parkoviště naplní a bude třeba regulovat dopravu, jako tomu bylo například minulou sobotu.

Nebylo kde parkovat. Lyžaři zaplavili hory, příjezd do Bedřichova byl uzavřen

„Díky novému systému se mohou návštěvníci lépe orientovat cestou ze všech směrů - od Jablonce nad Nisou, Tanvaldu, Liberce i Frýdlantu,“ vyjmenoval starosta Bedřichova Petr Holub, který vidí výhodu i v tom, že mohou informační tabule v případě potřeby doplnit.

„Systém je připraven na případné budoucí rozšíření do dalších blízkých lokalit,“ potvrdil Ivo Gajdošík, zástupce dodavatele Cross Zlín. Zaplatil jej Liberecký kraj, zatímco Bedřichov financoval předprojektové a projektové práce.

„Dovolil bych si požádat návštěvníky, aby systém využívali nejen k informacím o volných místech, ale aby respektovali i případnou změnu dopravního značení. Pomůžou tím sami sobě k rychlejšímu nalezení volného místa k zaparkování,“ dodal Daniel David, starosta obce Janov nad Nisou.

Je plno, jeď jinam! Obří obrazovky uchrání Bedřichov před dopravním kolapsem

Tabule dovedou informovat o uzavírkách, teplotě vozovky a vzduchu, varovat před náledím nebo mohou plnit funkci dalších dopravních značek. Některé z nich sčítají projíždějící auta.

O zimních víkendech podle informací z časosběrných kamer přijíždí do Bedřichova až deset tisíc lidí. Problémy s přetížením parkovišť se tu opakují každoročně. Policisté musejí uzavírat příjezdové cesty a motoristy, na které již nezbylo místo, odklánějí jinam. Obdobná situace se v zimě v obci opakuje každý rok, jedná se totiž o vytížené místo, odkud se běžkaři vydávají na Jizerskou magistrálu.

Problémy s množstvím návštěvníků a nedostatkem parkovacích míst řešily nedávno také přehlcené lokality v Krkonoších nebo v Orlických horách.

Autor: