Nález učinili na přelomu loňského října a listopadu při záchranném archeologickém výzkumu, který badatelé prováděli při výstavbě zdejšího Integrovaného výjezdového centra Turnov. K velkému objevu došlo šťastně až v poslední den bádání.
„Běžně se tyto stavební aktivity již nesledují, protože se jedná o geologické podloží, kde je zcela minimální šance archeologické situace zachytit. Našemu terénnímu technikovi však bylo jasné, že může jít o antropogenní objekty, což se poté potvrdilo,“ říká k objevu archeolog z Muzea Českého ráje v Turnově Roman Sirovátka.
Panna Marie byla univerzální pomocnicí v nesnázích. Muzeum ukazuje svaté obrázky |
Během právě dokončené fáze výzkumu, která navazovala na úspěšné bádání z jara loňského roku, archeologové objevili 40 zahloubených objektů. Ty se dle slov Sirovátky vymykají všemu, co bylo možné doposud v Českém ráji spatřit. Identifikovat se podařilo objekty, které lze zařadit do výrazně staršího období lidských dějin.
„Jde o stopy po osídlení z období středního paleolitu, konkrétně z období poslední doby meziledové zvané Eem, tedy zhruba 126 až 115 tisíc let před naším letopočtem,“ upřesňuje badatel.
Zbytky přístřešků i ohniště
„Zmíněné objekty se projevovaly propálenými vrstvami oranžovo-hnědého probarvení s četnými uhlíky a propálenými kameny a většinu z nich lze považovat za ohniště, menší část dokonce za zbytky přístřešků,“ pokračuje Sirovátka.
Nález podle něj můžeme označit za lovecko-sběračskou stanici, nebo dokonce osadu stálejšího charakteru vybudovanou skupinami člověka neandertálského. Časové zařazení předběžně potvrzuje nález jaspisového škrabadla i dalších drobných úštěpků nalezených mezi objekty.
Archeologové budou výzkum nyní zpracovávat. Odebrané vzorky odešlou do laboratoří, kde se zjistí přesné stáří i bližší charakter sedimentů a přírodnin v nich. Už nyní však nález považují za unikátní především proto, že všechny doposud známé lokality z období středního paleolitu jsou v jeskyních, kdežto nyní jde o otevřenou krajinu.
„Nyní musíme výzkum zpracovat a až poté budeme moci povědět víc. Doufáme, že dílčí výsledky výzkumu budeme znát v druhé půlce letošního roku, neboť je chceme prezentovat na chystané výstavě s názvem Hraboši minulosti - Archeologické postupy užité při výzkumech na Turnovsku, kterou plánujeme na říjen až listopad,“ předesílá archeolog Roman Sirovátka.