„Je to obrovský kynologický svátek. Podle prodeje lístků očekáváme velkou diváckou účast,“ říká ředitelka závodu Michaela Bakrlíková.
Denně odhaduje návštěvnost liberecké Home Credit Areny na dva tisíce diváků, v neděli, kdy je na programu finále, až pět tisíc diváků.
Psí agility je podle Bakrlíkové velmi podobné koňskému parkuru. „Jde o čas a přesné pořadí překážek. Ty jsou průběhové, skokové či zónové a psi tak musí zdolat tunel, kladinu, áčko, houpačku a slalom.“
Letošní novinkou je počet kategorií, oproti minulým letům jich je o jednu víc. „Máme celkem čtyři výškové kategorie. Nemůžeme porovnávat pejsky, kteří mají dlouhé nohy, s těmi, kteří mají nohy krátké,“ pokračuje ředitelka.
Veterinární prohlídka je povinná
Aby mohli čtyřnozí závodníci nastoupit, musí nejprve projít veterinární prohlídkou. Tu mají na starosti čtyři veterináři. „Když některému pejskovi bude téct z očí či nosu nebo bude kulhat, tak ho veterinář nepustí,“ upozorňuje šéfka klání.
Pro závodění je ale důležitá i psychika. Některé týmy s sebou proto přivezly i psychology. „Ti jsou pro psovody. Je to náročný sport a lidé přenášejí svoji náladu na psy,“ přibližuje Bakrlíková.
Podle výkonného ředitele organizačního výboru Pavla Jakubce je program skutečně nabitý. „Začínáme už v sedm hodin ráno a nezastavíme se před osmou hodinou večer,“ dodal.