Horolezec se zřítil z 25 metrů, vrtulník dosedl přímo mezi skály a stromy

  12:28
V Prachovských skalách na Jičínsku se ve středu zřítil z velké výšky mladý horolezec. Po zemi to k němu záchranáři měli daleko pěšky nelehkým terénem, pilot vrtulníku však dokázal přistát i na malém prostoru mezi skalami a stromy.

Záchrana těžce zraněného horolezce v Prachovských skalách. (14. 9. 2022) | foto: Martin Svačina (ZZS KHK)

„Mladý muž se v podvečer zřítil v centru skalního města. Podle některých odhadů z místa snad více než 25 metrů vysoko. Na pomoc ihned vyrazili jičínští záchranáři spolu s lékařem v setkávacím systému a z Hradce Králové odstartoval vrtulník Letecké záchranné služby,“ uvedli záchranáři na své facebookové stránce.

Posádky sanitek musely s celou potřebnou výbavou v náročném skalnatém terénu zdolat kus cesty pěšky. Letečtí záchranáři vzlétli s kompletní výbavou a byli připraveni zasahovat s pomocí lanového podvěsu.

„Díky mistrovství pilota a precizní součinnosti celé posádky se však podařilo s vrtulníkem přistát v bezprostřední blízkosti zraněného,“ vyzdvihli umění pilota záchranáři.

Horolezec podle informací záchranářů při pádu utrpěl vážná zranění a musel být uveden do umělého spánku a napojen na přístrojové dýchání. Po stabilizaci životních funkcí jej záchranáři letecky transportovali do traumacentra v Hradci Králové.

Autor: