Vědci vytvořili už 35 embryí ohrožených nosorožců, první mládě čekají do tří let

  15:46
Snaha o záchranu severních bílých nosorožců pokračuje. Mezinárodní tým BioRescue spojený se Safari Parkem Dvůr Králové vytvořil loni pět nových embryí, od roku 2019 jich už pořídili celkem 35. Druh v přírodě vyhynul. Posledními jsou dvorské samice Nájin a její dcera Fatu, které nyní žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta.

Tyto dvě samice již své potomky nejsou schopny odnosit. | foto: Jan Zwilling

Pro záchranu nosorožců tým vědců vyvíjí metody asistované reprodukce. Fungují u lidí i domácích zvířat, u rozměrných nosorožců však probádané nebyly. Odborníci už dokážou odebírat vajíčka od samic v Africe, převáží je do Evropy, oplodní uchovaným spermatem a zamražují v tekutém dusíku.

S odebíráním pohlavních buněk oocytů od samic Nájin a Fatu začali vědci týmu BioRescue v srpnu 2019.

Záchrana téměř vyhynulých nosorožců je o kousek blíž, vědci přenesli embryo

Vytvořená embrya vznikla pouze z buněk samice Fatu, která podstoupila 18 odběrů. Průměrně tým vytvořil během každé procedury dvě embrya, někdy se nepodařilo žádné, jindy třeba až pět. Vědci pro přípravu embryí dosud využívali semeno dvou samců Suniho a Angalifu, kteří uhynuli v roce 2014.

Tři loňská embrya vznikla v červenci, dvě v říjnu. „To ukazuje na to, že reprodukční zdraví samice Fatu je v dobrém stavu – a to navzdory nešťastné události, k níž došlo na konci roku 2023. Tehdy Ol Pejetu a její nosorožce zasáhla silná klostridiová infekce způsobená silnými dešti,“ uvedl ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas.

Po povodni tak tým odložil odběry a Fatu dostala stabilizační hormonální kúru, která zabránila syndromu hyperstimulovaných vaječníků. Zdraví samice se pak vrátilo do původního stavu a je velmi dobré.

20. března 2018

V září 2023 se odborníkům dokonce jako prvním na světě povedlo přenést embryo příbuzného nosorožce bílého jižního do těla náhradní matky, ta však později uhynula kvůli infekci po povodních. Tým to bude zkoušet znovu, cílem je pak hlavně přenos embrya severního bílého nosorožce.

Šéf projektu BioRescue Thomas Hildebrandt před rokem odhadl, že první mládě nosorožce bílého severního by se mohlo narodit za dva až tři roky. Bylo by totiž vhodné, aby žilo ještě společně s Nájin a Fatu, aby se naučilo sociálnímu chování svého druhu.

Dvorské zoo se v minulosti dařilo jako jediné na světě rozmnožit severní bílé nosorožce, narodila se tu celkem čtyři mláďata. Samici Nájin je nyní pětatřicet let, její dceři Fatu je čtyřiadvacet.

V roce 2009 se zoo rozhodla přemístit čtyři zvířata do keňské rezervace, aby měla lepší podmínky k přirozenému rozmnožení, to se však nezdařilo. Samec Suni uhynul roku 2014 a Sudán o čtyři roky později.

Samicím odběry dokonce prospívají

Tým BioRescue převzal 8. ledna v Liverpoolu od Society for Reproduction and Fertility ocenění za článek ve vědeckém časopisu Reproduction. Ten v říjnu 2023 shrnul dosavadní průběh odebírání oocytů od posledních dvou samic nosorožce bílého severního a laboratorní oplodnění. Autoři popsali, že postup je pro dárkyně zcela bezpečný a vede ke vzniku životaschopných embryí.

Procedury zahrnují hormonální stimulaci vaječníků, odběr oocytů, laboratorní dozrávání oocytů, laboratorní oplodnění, kultivaci embryí a kryoprezervaci. Tým autorů kolem Thomase Hildebrandta, Susanne Holtze, Franka Göritze z Leibniz-IZW, Silvie Colleoni a Cesare Galliho ze společnosti Avantea zhodnotil 65 procedur provedených mezi lety 2015 a 2022 u nosorožců bílých severních a nosorožců bílých jižních.

Z hodnocení vyplynulo, že metody jsou nejen spolehlivou cestou k produkci embryí obou forem bílých nosorožců, ale že jsou to metody pro dárkyně zcela bezpečné a bez negativních dopadů na zdravotní stav zvířat. Výzkum naopak prokázal pozitivní dopady pravidelného odběru oocytů na reprodukční zdraví starších samic, které dosud neměly mládě. Zlepšuje funkci jejich vaječníků, zvyšuje počty folikulů a podporuje ústup patologických struktur na reprodukčním systému těchto samic, například vaječníkových cyst.

Autor: