Žhář podpálil dveře firmy i rodinný dům. Prozradilo ho zranění v obličeji

  12:10
Kriminalisté dopadli muže, který podle vyšetřování stojí za dvěma požáry v Hradci Králové. V srpnu jej kamera zachytila, jak polévá hořlavinou dveře v areálu firmy, ale nikdo ho nepoznal. Když se však v říjnu pohyboval nedaleko hořícího domu ve Svinarech, všimla si ho hlídka.

Ve Svinarech hořelo v rodinném domě s pergolou. (11. října 2023) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Krajští kriminalisté nyní osmašedesátiletého muže obvinili z trestných činů poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

První požár nastal v neděli 6. srpna, když tehdy ještě neznámý muž ve žluté čepici podpálil nezjištěnou hořlavinou vstupní dveře firmy v jednom areálu na Slezském Předměstí. Při podpalování se však v plamenech rázem ocitl i on sám, od požáru rychle odskočil a planoucí tašku, ve které si přinesl hořlavinu, pohodil mezi kontejnery.

Policie po něm začala pátrat, zveřejnila kamerový záznam činu a požádala veřejnost, aby pomohla s identifikací. Žádné oznámení, které by vedlo k pachateli, však policisté neobdrželi.

K dalšímu požáru v rodinném domě vyjížděli hasiči do Svinar ve středu 11. října krátce před 10. hodinou. Jeli tam i policisté, kteří dostali oznámení na linku 158.

„Při příjezdu na místo si jedna z přivolaných hlídek na autobusové zastávce všimla staršího muže, který byl viditelně zraněný v obličeji a který se vzápětí k založení požáru přiznal. Jeho zranění si vyžádalo lékařské ošetření a převoz do nemocnice. Ve zraněném policisté poznali muže, po kterém se v souvislosti s předchozím požárem pátralo,“ sdělila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Šetření zatím ukázalo, že požár byl založen dosud neustanovenou hořlavinou. Tím zahořela ložnice a část pergoly a došlo k detonaci, která vyrazila v domě několik oken. Škoda na majetku se odhaduje na 1,5 milionu korun. Zasahovaly tam dvě jednotky hasičů, kteří odhadli uchráněné hodnoty na čtyři miliony.

„Motiv obou jednání obviněného muže je stále předmětem šetření,“ uvedla mluvčí. Hrozí mu až tříleté vězení.

V roce 2018 organizovaná skupina zapálila zámek v Horním Maršově:

19. srpna 2018

Autor: