Zeď z krabic v Hradci rozmočil déšť, dobrovolníci chtějí stavět novou

  18:38
Symbolická zeď k výročí Listopadu v Hradci Králové se ve vytrvalém dešti zhroutila. Krabice, které vysokoškoláci navršili na Ulrichově náměstí, pořadatelé dají odvézt. Vyzvali, ať lidé přinesou náhradní. Zeď, podobná té z prosince 1989, by měla být součástí vzpomínkového happeningu 17. listopadu.

Symbolická zeď k 30. výročí Listopadu se v deštivém počasí rozmočila (13. 11. 2019). | foto: archiv Studentského historického klubu UHK

Studenti z hradecké univerzity skládali zeď „proti blbé náladě“ od pondělního dopoledne, kdokoli se mohl připojit a přinést vlastní kousek nebo zanechat vzkaz. Mizerné počasí posledních dvou dnů však papírovou zeď zničilo.

Fotogalerie

„Počasí nás opravdu nepříjemně překvapilo a zeď budeme muset zlikvidovat. Krabice, které jsou na místě, jsou momentálně úplně rozmočené. V žádném případě nás to ale nezastaví. Opět vyzýváme občany, aby nám krabice nosili a pomohli nám,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák. Pořadatelům už totiž zásoby kartonů došly.

Za dva dny dosáhla zeď délky kolem třiceti metrů, široká byla asi metr. Studenti využili drátěný plot, k němuž krabice upevňovali, aby je nerozfoukal vítr.

Odpoledne už však dobrovolníci začali sundávat některé krabice na hromadu, další tam zůstaly ještě upevněné. Ve čtvrtek ráno by měl dorazit kontejner, do kterého se všechen papír naloží a odveze.

„Náš původní záměr byl krabice nezakrývat, aby nebyly pokryty nějakou fólií a lidé se k nim dostali. Chtěli jsme být autentičtí stejně jako ti, kdo to dokázali v roce ´89, ale přece jen počasí nás přemohlo,“ poznamenal Jakub Novák. 

Pokud se podaří vystavět náhradní zeď, zřejmě ji pokryjí igelitem. Ráno přinesou krabice například školáci z hradeckých základních škol. Také už se ozývají zájemci na sociálních sítích, že kartony poskytnou.

Happening ale budí i jiné reakce. „Jako ta demokracie...,“ rýpnul si Jaroslav Nosek v diskuzi na facebookovém profilu univerzity k snímku rozmáčeného symbolu.

Původní zeď z krabic rostla v Hradci Králové od 12. prosince 1989 a táhla se prakticky přes celé náměstí, tehdy Gottwaldovo. Měla symbolicky oddělit komunisty od úřadů i policie. Zatímco okresní výbor KSČ sídlil ve Steinského paláci, kde je dnes banka ČSOB, okresní národní výbor a policie sídlily naproti v budově někdejšího ředitelství státních drah, která dodnes slouží krajské policii.

První den vzpomínkové akce Papírová zeď 1989–2019 šlo vše hladce:


Autor: