Na Dům přírody Zdobnice nesehnala peníze, visutá lávka už má povolení

  9:24
Už před dvěma lety měl pobyt turistů v Orlických horách zpestřit Dům přírody. Bývalá škola ve Zdobnici však na svou šanci dosud čeká. Záměr narazil na nedostatek peněz. Obec se tak snaží nabídnout jiné atrakce, například cyklisty láká na single track.

Když se před dvěma týdny slavnostně otevřel Dům přírody v Bílých Karpatech, mohli si v Orlických horách jen smutně povzdechnout.

Už je to dlouhých šest let, kdy v kulisách rychnovského zámku navázali partnerství ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory, rychnovští muzejníci a představitelé obce Zdobnice. Přímo uprostřed Orlických hor na spojnici mezi Deštným, Říčkami a Rokytnicí chtěli z někdejší zdobnické školy vybudovat hlavní návštěvnické centrum pohoří.

Dům přírody Orlických hor měl turistům ukázat zdejší krásy, cennou faunu i floru a nasměrovat je k dalším výletům i na méně známá místa. Zároveň měl malé obci, jíž dominuje hlavně tamní skiareál, pomoci přilákat více turistů a tím i více práce pro zdejší obyvatele.

Jenže projekt, s jehož zahájením se počítalo už před dvěma lety, leží v šuplíku. Obci se nepodařilo získat dotační peníze a z vlastního hubeného rozpočtu si víc než padesátimilionovou investici nemůže dovolit.

„Bohužel jsme o dotaci žádali ve chvíli, kdy se objevilo příliš mnoho projektů a na Zdobnici už peníze nezbyly. Záměr bychom rádi realizovali, ale čekáme na možnost získat financování,“ vysvětluje zdobnický starosta Petr Novotný (bezp., Orlické hory).

Vesnice se 180 obyvateli, z nichž jich v samotné Zdobnici skutečně žije jen něco přes padesát, si od vybudování návštěvnického centra slibovala oživení cestovního ruchu i záchranu někdejší školy, která desítky let chátrá. Pomohlo by to také udržet jedinou pravidelně fungující místní restauraci, kterou v hotelu Zdobnice provozuje Pavel Karhan.

„Byli bychom rádi, kdyby se projekt nakonec povedl, protože by to přilákalo do Zdobnice lidi. Máme dobrou lokalitu mezi Deštným a Říčkami a mohli bychom stahovat turisty alespoň na celodenní výlety. To by nám velmi pomohlo,“ míní Karhan.

Chtějí i visutou lávku

Hlavní atrakcí v obci se měla stát visutá lávka nad údolím říčky Zdobnice. Vést měla od bývalé školy na protější stráň a v nejvyšším místě dosáhnout výšky 35 metrů. Má jít o jakousi obdobu stezek v korunách stromů, které jsou v Krkonoších nebo na Šumavě. Podobné projekty se staly velkým magnetem a na to sázela i Zdobnice.

„Visutá lávka bude součástí vyhlídkové a naučné stezky Domu přírody, která naváže na Dětský vodní svět a Louku pěti smyslů,“ popsal dříve Novotný.

Jenže proti lávce se v minulosti postavili někteří chalupáři a povolovací řízení se kvůli tomu protáhlo. Nyní už obec povolení má, avšak chybí peníze. Nové atrakce by měly místním dát práci. Nyní za ní většina z nich dojíždí do podhůří.

„Ono se tady žije těžce, ale krásně. Mně osobně se třeba líbí ten klid. Jsem však i pro přirozený rozvoj, bez toho to nejde,“ říká provozovatel zdejšího skiareálu a truhlárny David Dařílek.

Pump track hodně baví děti

Protože hlavní turistický projekt zatím nevyšel, obec se snaží nalákat turisty na menší atrakce. Opravila místní vodopád v centru obce, postavila novou krytou lávku v alpském stylu a před třemi lety vybudovala vedle dětského hřiště pump track a kousek od něj single trackový areál se zhruba deseti kilometry trailů.

„Snažíme se nalákat turisty, kteří do hor přijedou, aby zavítali i do naší lokality. Máme tam počítadlo, takže každý rok vidíme, že tu několik tisíc cyklistů projede. U nás je hlavním lákadlem pump track. Je hodně obsazený, když je dobré počasí. Jsou tam terénní nerovnosti, muldy, klopené zatáčky a je to vyprojektované tak, aby se děti naučily ovládat kolo v různých rychlostech, úhlech a sklonech. Děti to vyloženě baví,“ přibližuje atrakci Dařílek, který je správcem trailů.

Zároveň sám vymýšlí nejrůznější drobnosti, které mají návštěvníky potěšit - třeba mluvící babku Fujavici nebo expozici historických hoblíků ve výloze.