Mrtvého dělníka po závalu sklepa na Hradecku hasiči vyprostili až z ulice

  11:24,  aktualizováno  22:22
Hasiči kolem 22. hodiny vyprostili tělo dělníka, kterého dopoledne v Třebechovicích pod Orebem na Královéhradecku zavalila nosná zeď ve sklepě obytného domu. Muž tam kopal novou kanalizaci. Hasiči se k tělu dlouho nemohli dostat kvůli hrozícímu sesuvu další stěny. Rozebrali proto strop sklepu z ulice, kam zasahuje.

Podle sousedů ve sklepě pracovali čtyři muži. Když se zeď začala bortit, tři z nich stihli vyběhnout ven, ale čtvrtého stěna zasypala. Dělníci v domě vyměňovali stoupačky a měli je napojit na novou přípojku kanalizace.

„Nejprve pracovali u nás ve vchodě, to už je hotové. Teď dělají vedle. Díru tu kopou už týden. Támhlety cihly vynosili oni při práci, to není od hasičů,“ ukazovala z okna sousedka z vedlejšího vchodu.

Bytový dům stojí na rohu ulic Hradecká a Družstevní práce. Hasiči uzavřeli jeden ze dvou vchodů. Další obyvatelé ulice se domnívali, že muži při práci narazili na plynové potrubí a způsobili výbuch, to však sousedka vylučuje.

„Takovou ránu bychom slyšeli. Navíc nám plyn funguje, teď jsem na něm vařila,“ sdělila. Ke zhroucení nosné zdi podle ní došlo kolem půl desáté dopoledne. Mladého muže žena znala, na stavbě pracoval ještě s bratrem. Podle obyvatel domu je stavba podmáčená, při deštích mají ve sklepech vodu. I to mohlo podle nich přispět k pádu stěny.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Kromě profesionálů z Hradce Králové, také dobrovolní hasiči z Třebechovic pod Orebem a Týniště nad Orlicí. Do sklepa nanosili dřevěné trámy, hydraulické vzpěry a desky na podepření okolních zdí. S jejich vyztužením začali ještě před příjezdem statika.

Fotogalerie

„Policie mu zajistila doprovod, aby se na místo dostal co nejdříve. Hlídky zajistily prostor a po skončení vyprošťovacích prací budeme vyšetřovat příčinu události,“ řekla policejní mluvčí Magdaléna Vlčková. Po dobu vyprošťovacích prací policie v okolí domu omezila provoz.

„Na místě je asi dvacet hasičů. Dosud zajišťovali stěny a nyní podpírají strop nad samotným místem závalu. Teprve pak budou moci začít s vyprošťováním osoby. Protože zeď byla cihlová, musejí vynášet jednotlivé cihly ven,“ popsala před třináctou hodinou mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Hasiči museli postupně rozebrat celou zeď, jejíž hmotnost odhadovali na 400 kilogramů.

Když se hasiči dostali k místu závalu, zjistili, že nestabilní je i další nosná zeď. Další postup by byl proto nebezpečný. Požádali proto o pomoc kolegy s těžkou technikou.

„Na místo jede ze Záchranného útvaru HZS ČR sací bagr a univerzální dokončovací stroj (UDS). Technika nám pomůže s rozebráním nestabilního stropu v místě závalu,“ popsala před třináctou hodinou Götzová. Podle ní muž pracoval v části sklepa, která se nachází pod chodníkem před domem. Proto není narušená statika samotné budovy a nebylo třeba bytový dům evakuovat.

Speciální technika přijela z Moravy

Příjezd těžké techniky z Hlučína v Moravskoslezském kraji se původně očekával kolem 16. hodiny. Nakonec se na místo dostala až o půl sedmé. Hasiči mezitím rozebrali část chodníku před domem, aby mohli energetici odpojit přípojky plynu a elektřiny, které by bagr mohl poškodit. Po celou dobu se museli jistit z jeřábu pro případ, že by se pod nimi propadla další část sklepu. Podle zasahujících hasičů ze stropu ve sklepě odpadávaly malé kousky suti, když po chodníku někdo prošel.

„Pomocí UDS jsme se dostali k místu závalu a probíhá další stabilizace prostor,“ hlásila v osm hodin večer mluvčí hasičů. Ještě o hodinu později bagr vysával zeminu z propadlého stropu. Celkem odsál asi čtyři metry krychlové zeminy a suti. K tělu zavaleného muže se hasiči dostali až kolem 22. hodiny. Vyprostit se ho tak podařilo po více než dvanáctihodinovém zásahu.

„Nyní zabezpečíme místo a jednotky se budou vracet na základny,“ sdělila po 22. hodině mluvčí.

Sousedé z okna dopoledne viděli, jak zdravotníci v ochranných přilbách vstupovali do sklepa. „Když vyšli, sundali si rukavice a ukázali takové gesto, jako že je po něm,“ dodala sousedka. Krajská záchranka později potvrdila, že muž zraněním podlehl.

Vyprošťovat museli hasiči od soboty i muže, který uvázl v hluboké studni na Břeclavsku. Zásah skončil v pondělí večer po 55 hodinách a ani tento muž zával nepřežil.

Autor: