Kovová rozhledna Žaltman jde k zemi, na nové si zájemci koupí schody

  17:54
Více než padesát let staré kovová rozhledna do neděle zmizí z nejvyššího vrcholu Jestřebích hor Žaltman. Pracovníci firmy HassMont z Červeného Kostelce 12 metrů vysokou konstrukci z roku 1967 od pátečního rána rozebírají. Nahradí ji vyšší, na které si dárci mohou koupit jednotlivé schody a mít na nich jmenovku.

Díly uloží v areálu společnosti, v budoucnu by firma věž chtěla umístit jinam nebo nabídnout případným zájemcům. Malé Svatoňovice příští rok v lese na Žaltmanu postaví novou, téměř dvakrát tak vysokou rozhlednu.

Firma, specializující se na požární techniku, odshora odřezává díly vyhlídkové plošiny i konstrukce. „Máme natažené lano s kladkou a díly pouštíme dolů. Pak je najednou v kontejneru odvezeme. V neděli bychom chtěli mít hotovo,“ potvrdil jednatel společnosti Martin Marek.

Na demontáži rozhledny se podílí šest pracovníků, někteří tam i přespávají. Celkovou hmotnost konstrukce Marek odhaduje na pět až šest tun. „Rozřezáváme ji na co nejméně dílů, aby bylo možné rozhlednu znovu složit,“ doplnil. Vše odvezou do firemního areálu v Červeném Kostelci.

„Zatím s věží nemáme žádný konkrétní záměr ani vybrané místo, kde by mohla stát. Jen jsme nechtěli, aby končila ve šrotu. Třeba o ní projeví zájem některá z obcí nebo soukromník,“ uvedl jednatel.

Fotogalerie

Malé Svatoňovice o odstranění dvanáctimetrové konstrukce rozhodly před dvěma lety a zároveň vypsaly veřejnou sbírku na novou. Výhledu brání vzrostlé stromy a práce na vyvýšení vyhlídkové plošiny by podle starosty Vladimíra Provazníka byly nákladnější než v nadmořské výšce 741 metrů vybudovat novou rozhlednu. 

Obec pracuje na získání stavebního povolení. „Rád bych, aby se rozhledna začala stavět na jaře, ale klidně to může být až na podzim,“ sdělil starosta.

Na účtu veřejné sbírky se sešlo už více než půldruhého milionu korun, náklady by měly být zhruba dvojnásobné. Měřit bude 22 metrů a na vyhlídkovou plošinu se čtvercovým půdorysem povede stejně jako nyní točité schodiště.

Jeden schod stojí pět tisíc

Celokovová konstrukce bude zapuštěná do betonových základů. Lidé i firmy si mohou koupit jednotlivé schody. Na schodech budou mít dárci jmenovku. Jeden schod stojí zájemce pět tisíc korun, firmu dvojnásobek. 

S více než padesát let starou rozhlednou se o uplynulém víkendu rozloučily desítky lidí, které se zúčastnily posledního pochodu na Žaltman.

První úvahy o stavbě rozhledny na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor se objevily už za první republiky. V roce 1921 úpická pobočka Klubu českých turistů vypsala veřejnou sbírku, ale stavbu nikdy nerealizovala. 

Neúspěchem skončil také pokus turistů z Malých Svatoňovic o pět let později. Povedlo se to až členům TJ Baníku Malé Svatoňovice v roce 1967. Věž zdarma postavili dobrovolníci pod vedením zámečníka Josefa Bernarda. Náklady na materiál tehdy stály 20 tisíc korun.

Autor: