iDNES.cz

Firma z Trutnova chce vařit pro kosmonauty, jídlo v tubě míří za oceán

  2:40
Trutnovská rodinná firma otevřela v bývalé ubytovně v Poříčí moderní závod na výrobu sterilovaných hotových jídel za 30 milionů korun. Robotické přístroje budou vyrábět také pokrmy pro kosmonauty, společnost chce s jejich testováním začít v kalifornském Silicon Valley.

Firma dosud působila v mnohem menší provozovně v Lomní ulici. Nový závod ji umožní zněkolikanásobit výrobní kapacitu „zavařovaných“ pokrmů v bariérových sáčcích s dlouhou trvanlivostí. 

„Ve stávajícím provozu jsme měli strop dva tisíce jídel denně, nyní budeme moci díky technologii vyrábět až pětinásobek,“ řekl zakladatel společnosti Expres Menu Petr Sogel. Na tuto výrobní kapacitu se podnik chce dostat do tří let. V současnosti zaměstnává 17 pracovníků, po zvýšení výroby se jejich počet podle něj zvýší na 20 až 25.

Naprostou většinu produktů trutnovská továrna dodává do České republiky, hlavními odběrateli jsou cestovatelé, kempaři a sportovci. Export v současnosti tvoří přibližně pět procent prodeje. Společnost má zastoupení na Slovensku, v Polsku a Německu, dodává do Švédska a Nizozemí. Teď se chce výrazněji prosadit za oceánem.

„Zásadním projektem je nová produktová řada Space Menu, vesmírná strava z biopotravin, se kterou chceme proniknout na americký trh. S testováním začneme v Silicon Valley a chceme se dostat do vesmírného programu. V budoucnu by tento produkt skutečně měl sloužit jako strava pro kosmonauty,“ prozradil plány firmy její šéf. O novinku se zajímá také Český olympijský výbor.

Energetickou pastu ze silné kávy, čekankového sirupu, rozemletých chia semínek, kokosového oleje a dalších přísad zaměstnanci vyvíjeli s odborníky na zdravou výživu a už vyrobili první zkušební vzorky. Podle Petra Sogela firma výrobu naplno rozjede v březnu. Pracoviště bude z velké části automatizované, obsluhu robotických plničů zvládne pouze jeden zaměstnanec. 

„I nadále chceme zachovat a vyvíjet stávající produktové řady. Space Menu bude nová značka a věříme, že má budoucnost,“ sdělil marketingový ředitel Adam Sogel.

Přestavba bývalé ubytovny stála okolo 20 milionů korun, dalších 10 milionů firma investovala do nových technologií. Každé patro čtyřpodlažního objektu má rozlohu 450 metrů čtverečních, v současnosti je využitá zhruba polovina budovy. První podlaží částečně zapuštěné pod úroveň terénu je zděné a má železobetonový strop, nad ním je postavena ocelová konstrukce. 

„To bylo pro nás zásadní, když jsme o investici do této budovy rozhodovali. Ocelová konstrukce nemá žádné nosné příčky a mohli jsme si tak dispozici upravit podle potřeb provozu, který je velice náročný na dodržování hygienických parametrů,“ vysvětlil Petr Sogel.

Ubytovna byla na spadnutí

Objekt byl 15 let prázdný a byl v dezolátním stavu. Střechou zatékalo, radiátory a rozvody byly popraskané. Rekonstrukce začala v červnu 2017. Do nové rozvodny a trafostanice stavaři zavedli parovod a vysokonapěťový kabel přímo z nedaleké elektrárny. Právě páru závod kromě ohřívání vody a vytápění objektu využívá pro vysokoteplotní sterilizaci hotových jídel. 

Expres Menu

Petr Sogel společnost Expres Menu založil v roce 1999. Původně se podnik specializoval na výrobu mražených potravin, na konzervování hotovek přešel v roce 2005. Dnes jich vyrábí více než sto druhů. V loňském roce firma vykázala obrat kolem 30 milionů korun. Jednu třetinu produktů prodává přes internetový obchod, ale zásobuje také kamenné obchody a lékárny po celé zemi. V původní provozovně v Lomní ulici bude podnik vařit hotová jídla k přímé spotřebě.

„Celý objekt je zateplený a má parametry nízkoenergetického domu,“ sdělil ředitel. Ke stávající budově dělníci přistavěli příjmovou a expediční rampu, výtah a krytý manipulační prostor. Celková užitková plocha tvoří dva tisíce metrů čtverečných.

Rodinná firma koupila bývalou ubytovnu s kancelářemi v Poříčí v roce 2016. Původním majitelem byla Skupina ČEZ.

„V době, kdy v České republice začal byznys s chudobou a sociálními byty, byl o tento objekt ohromný zájem. Nechybělo mnoho a tehdejší vedení odborů vlastníka, které mělo na starost správu majetku, budovu pronajalo pro sociální bydlení. Na poslední chvíli se nám povedlo pronájem a prodej ubytovny pro tyto účely zastavit,“ připomněl trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS).

Patentovaná metoda CTP, kterou firma používá pro konzervování pokrmů bez umělých konzervačních látek a emulgátorů, se dá zjednodušeně přirovnat k domácímu zavařování. Jídla v bariérových sáčcích mají tříletou dobu spotřeby.

zpět na článek