Sněžka bude z české strany zavřená, vrtulník tam bude skládat kamení

  14:08
Návštěvníci Krkonoš musí počítat od neděle 11. září s možným uzavřením české části vrcholu Sněžky. Pokud bude vhodné počasí, vrtulník tam bude přepravovat vaky s kamením pro opravu cesty. V ideálním případě to zabere tři letové dny, vždy dopoledne a odpoledne.

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové hory (18. 9. 2018). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stavební firma kvůli opravě posledního úseku chodníku nechá dopravit na Sněžku asi 400 tun materiálu, především kamene. Jde o součást projektu Zpřístupnění Sněžky zadaného Správou Krkonošského národního parku.

„Úložiště kamene je v úseku od dolního východu z lanovky až pět metrů nad poslední stupeň schodiště. Vaky s kamenem bude vrtulník pokládat i několik metrů od hlavního východu z lanovky. Z důvodu bezpečnosti bude po dobu létání česká strana vrcholu Sněžky uzavřená,“ sdělil jednatel firmy Pavel Klimeš.

Vrtulník s vaky bude nalétávat od Lvího dolu mimo zatáčku Jubilejní cesty do prostoru schodiště mezi Českou poštovnou a stanicí lanovky.

„Na přístupových místech budou případné návštěvníky usměrňovat a bohužel i omezovat naši zaměstnanci. Omezený bude i průjezd Lvím dolem od Vasovy louky po Velký polom (skládka Na Kose),“ uvedl Pavel Klimeš.

Podle ČTK přístup na Sněžku od Slezské boudy v Obřím sedle a po červené Jubilejní cestě ve směru od Pomezních Bud by měl být během letového provozu bez omezení. Omezení se bude týkat pěší výstupové trasy od Růžové hory, v této trase vede také kabinová lanovka. Podle náčelníka lanové dráhy Jiřího Špetly se rozhodne během tohoto týdne, jestli horní úsek lanovky bude během letového provozu vrtulníku v provozu.

Rozhoduje počasí

Harmonogram prací závisí na počasí. Pilot si určí, zda nastaly vhodné podmínky. Létat se bude zhruba od 7:00 do 10:30, kdy vrtulník zvládne asi 25 letů, a poté zhruba od 15:00 do hodiny před setměním. Firma má předběžně připraveno 130 letů, tedy při ideálních podmínkách 3 letové dny.

První termín je podle předpovědi počasí a možností TECH-MONT Helicopter company stanoven na neděli 11. září, před zahájením létání stavební firma bude ještě informovat.

Rekonstrukce se týká kamenného chodníku, který vede od horní stanice lanové dráhy na vrchol Sněžky. Dělníci provádějí přípravné práce od srpna. Budou pracovat starou technologií štětování, která spočívá v kladení velkých kamenů na výšku. Sto metrů dlouhý chodník je široký až 12 metrů.

Mezi lety 2018 až 2020 došlo k opravě chodníku mezi Růžovou horou a Sněžkou.

18. září 2018

V polovině června správci parku „obalili“ Sněžku jako v předchozích dvou letech oranžovým pletivem, které mají turistům bránit ve vstupu na vzácné alpínské trávníky a v lezení po skalách. Ochranné sítě se podle ochranářů osvědčily, počet přestupků se rapidně snížil.

Přibyly nerezové sloupky, znovu i sítě

Už na konci května začala na Sněžce stavba nových nerezových zábran, které nahradily stávající řetězové zábradlí. Dřevěné sloupky už byly dožilé. Jde o více než sto sloupků, mezi kterými je dvojitý nerezový řetěz. Celkově Správa KRNAP zaplatí za obnovu chodníku a vyhlídky na vrcholu, za nové sloupky a lavičky 18 milionů korun bez započtení daně.

Kromě sítí ochranáři před dvěma lety také významně posílili hlídky strážců národního parku na Sněžce. V letní sezoně dohlíželi na turisty každý den, do té doby tam docházeli spíš namátkově. Ve stejném režimu budou pracovat i letos.

„Ukázalo se to jako velmi dobrá prevence. I díky přítomnosti strážců klesl počet problémů na minimum,“ sdělil v červnu mluvčí správy parku Radek Drahný.

Vrchol hory je jedním z nejnavštěvovanějších cílů v tuzemsku. Podle sčítačů Správy KRNAP na ni v létě z české a polské strany v některých dnech míří i více než deset tisíc výletníků denně.

Autor: