GIBS potvrdila, že otcem dítěte vražedkyně není dozorce, případ odložila

  11:16
Generální inspekce bezpečnostních sborů potvrdila, že vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili v hradecké vazební věznici dozorci, které z toho osočila. Případ tak odložila. Kdo je otcem dítěte, neuvedla.

Žena byla odsouzena na třicet let za vraždu sběratele mincí a pokus o vraždu tří lidí.  Ve vazební věznici v Hradci Králové otěhotněla zřejmě v prosinci 2018.

Věznici v Opavě opustila v červnu, když jí ostravský krajský soud přerušil trest. Porodila 30. srpna v jedné z nemocnic v Královéhradeckém kraji. Ani po porodu nepřipustila, že by otěhotněla záměrně.

„Detailním prověřováním a následným porovnáním vzorků DNA dítěte a námi vytipovaného otce jsme došli k závěru, že biologickým otcem dítěte není nikdo z příslušníků Vězeňské služby ČR,“ sdělila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová.

Inspekce se okolnostmi záhadného otěhotnění ženy zabývala od dubna. Zkoumala, zda někdo z příslušníků bezpečnostního sboru nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu, a to porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

S kým tedy žena otěhotněla, inspekce nebude upřesňovat. „Sdělení, kdo je biologickým otcem dítěte, není v naší kompetenci,“ řekla mluvčí.

Server tn.cz podle dvou zdrojů ve středu uvedl, že podle závěrů inspekce, která nechala zkoumat DNA, je otcem dítěte vězeň, který si ve vazební věznici odpykával trest. Údajně pro vazebně stíhané vařil jídlo a sám jim ho roznášel.

Fotogalerie

Mluvčí hradecké věznice Václav Kárník v minulosti popsal, že ženy, které jsou ve vazbě, jsou na jiném oddělení než muži. Do kontaktu s nimi přijdou maximálně přes mříže nebo okénko cely.

„Výkon vazby je aplikován jednak na oddíle se zmírněným režimem, kde se obvinění pohybují během dne volně (jedná se o 60% z ubytovací kapacity určené pro obviněné) a na oddíle takzvané pevné vazby, kde jsou obvinění celý den v cele. Na oddíle pevné vazby je však obviněným umožněn pohyb mimo celu na tři až pět hodin denně při účasti na různých aktivitách, které probíhají na venkovním hřišti,“ vysvětlil Kárník.

Když se roznáší jídlo, všichni vězni jdou z chodby do cel, kde je strážní zamknou. Až pak přijde vězeň, který roznáší jídlo a dá ho vězňům do okénka.

Petra Janáková dočasně opustila káznici letos v červnu. Na svobodu musela být propuštěna kvůli svému těhotenství, aniž by měla určený jakýkoli dohled. Koncem srpna porodila, za mříže se může vrátit až za rok.

Janáková tvrdí, že neotěhotněla schválně. O zákonu, který ženě v případě otěhotnění zajistí patnáct měsíců na svobodě, podle svých slov nevěděla. 

Případ Janákové přiměl zákonodárce ke změně trestního řádu. Připravovaná novela by měla zajistit, že těhotenství už nebude pro vězněné ženy automatickou propustku na svobodu.

Nově by měl o dalším postupu rozhodovat soud. Ve věznici ve Světlé nad Sázavou má vzniknout i nové oddělení.