Jednoho člověka pobodal, dalšího nechal uhořet. Muži hrozí až výjimečný trest

  10:16,  aktualizováno  17:41
Soud poslal do vazby čtyřiadvacetiletého muže z Hradce Králové obviněného z vraždy a pokusu o vraždu. Oba případy se staly minulý týden na území města. Hrozí mu trest 15 až 20 let vězení nebo až výjimečný trest. Muž je obviněn současně i z přečinu poškození cizí věci.

Požár domu v Plotištích nad Labem (25. září 2023) | foto: HZS Královéhradeckého kraj

„Soudce dnes akceptoval návrh státního zástupce a muže poslal do vazby,“ uvedla dnes odpoledne mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

„Kriminalisté muži kladou za vinu, že v sobotu 30. září vylákal v nočních hodinách ke slepému rameni Labe pod záminkou finančního vyrovnání svědka své trestné činnosti. Se zbraní v ruce donutil dvaadvacetiletého známého se svléknout do naha a poté ho na několika místech pořezal a pobodal. Naštěstí se poškozenému muži podařilo utéct a přivolat pomoc,“ sdělila Kormošová.

Náhodní kolemjdoucí mu poskytli první pomoc a zavolali záchrannou službu, čímž mu pravděpodobně zachránili život. Podezřelého muže policisté zadrželi o hodinu později v jeho bydlišti.

Z dalšího šetření vyplynulo, že v pondělí 25. září krátce po půlnoci obviněný zapálil v Plotištích nad Labem rodinný dům, i když věděl, že se v něm nachází nejméně jeden člověk a pes.

„Po uhašení požáru byla v domě nalezena jedna osoba bez známek života, u které není zatím stoprocentně potvrzena totožnost, ale pravděpodobně se jedná o dvaasedmdesátiletého obyvatele domu,“ uvedla mluvčí.

Dvoupodlažní dům byl v rekonstrukci. Když k němu hasiči přijeli po jedné hodině v noci, už hořelo celé podkroví i střecha. Sedm hasičských jednotek zlikvidovalo požár kolem 5. hodiny ranní. Škoda činí 2 miliony korun, uchráněn byl majetek za půl milionu.

Hasiči na místo přivolali i statika, protože v místě největší intenzity požáru byly narušené stropní konstrukce. Místo požáru pak prohledali vyšetřovatelé hasičů i kriminalisté.

Z evidencí policisté zjistili, že obviněný muž byl v minulosti již třikrát soudně trestán, a to za násilnou a mravnostní trestnou činnost. Vězení po posledním odsouzení opustil v únoru loňského roku s čtyřletou podmínkou.

Autoři: ,