Ubodání chlapce na hradeckém nádraží míří k soudu, muži hrozí výjimečný trest

  11:22
Hlavní líčení v případu vraždy čtrnáctiletého chlapce čeká příští týden ve středu Jana B. u Krajského soudu v Hradci Králové. Muž čelí obžalobě, že hocha na začátku ledna ubodal na hradeckém vlakovém nádraží. Podle spisu měl poškozený na těle více než dvě desítky ran. Obžalovaný s přezdívkou Orion může dostat až výjimečný trest.

Mediálně velmi sledovaný případ tak bude mít další pokračování. Mladík začátkem ledna podle zjištění MF DNES zemřel pravděpodobně kvůli tomu, že útočníkovi odmítl dát cigaretu.

Útočník s výrazným tetováním na obličeji je místní „známá firma“ a narkoman. V době útoku mu bylo 32 let. Policie ho dopadla hodinu po činu v jeho bydlišti.

„Dne 4. ledna okolo 17.24 hodin u kolejiště hlavního vlakového nádraží po předchozí hádce kuchyňským nožem s délkou čepele 12,4 centimetrů opakovaně napadl poškozeného nezletilého, čímž mu způsobil bodnořezná poranění hlavy, trupu a pravé horní končetiny,“ stojí ve stručném výpisu obžaloby.

Spis dále zmiňuje, že měl poškozený 25 bodnořezných ran, kdy nejzávažnějším poraněním byly dva pronikající bodnořezné defekty trupu na přední straně hrudníku a v hrudní krajině zad.

„Tímto jednáním poškozenému nezletilému způsobil smrt v důsledku zevního a vnitřního vykrvácení při pronikajícím bodnořezném poranění plicnice, plic a hrudní srdečnice,“ stojí v obžalobě.

4. ledna 2024

Podle rodiny zavražděného se oběť s vrahem znala. Hradecké vlakové nádraží bývá někdy problematickým místem. Bezdomovci a narkomani se tam opíjejí a žebrají.

„Již v minulosti byl za násilnou trestnou činnost odsouzen. V rejstříku trestů má celkem šest záznamů, z nichž jeden je loupež,“ uvedla k obžalovanému státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Verdikt bude zajímat celé město

Není vyloučeno, že soud připraví pro hlavní líčení v největší soudní síni krajského soudu mimořádná opatření. Je možné, že na jednání dorazí řada členů rodiny usmrceného a další přátelé z romské komunity, ke které mladík patřil.

„Chystáme přijmout obdobná opatření jako při jiných potenciálně rizikových jednáních,“ uvedl pouze stručně mluvčí hradeckého krajského soudu Michal Kos.

Na pietě tři dny po jeho smrti se na nádraží sešly stovky lidí z této komunity. Přišla mezi ně tehdy i hradecká primátorka Pavlína Springerová, která před truchlícím davem pronesla, že je třeba společně pracovat na tom, aby Hradec byl bezpečný.

MF DNES začátkem února přinesla reportáž o tom, že se Romové za hrůzný čin mstít nechtějí a že požadují ve městě klid a mír. Hradecká radnice přijala další dvojici asistentů prevence kriminality a rozšířila kamerové body.

Obviněnému hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Okresní soud v Hradci Králové muže poslal do vazby. K činu se obviněný u soudu nevyjádřil. Jednání krajského soudu, které začne 10. července, je prozatím naplánováno na tři pracovní dny.

5. ledna 2024

Autor: