Recidivista obhlížel další auta k vykradení, narazil na kriminalistu

  15:12
Policisté zadrželi mladého muže podezřelého z vloupání do více než dvaceti aut v Hradci Králové. Případy vykradených aut se množily od Vánoc. Vyšetřovatelé už se chystali vydat za konkrétním recidivistou, k jeho zadržení však pomohla náhoda. Všiml si ho policista v civilu, když si muž vybíral další z aut.

Vloupání do osobních aut v Hradci Králové | foto: Policie ČR

Když 20. ledna policisté poprvé informovali o sérii vloupání, vykradených aut už bylo po městě šestnáct. Varovali, hlavně ať si lidé nenechávají uvnitř žádné věci.

Fotogalerie

Mezitím přibyla další vykradená auta. Analýzou důkazů kriminalisté už mířili k jednomu konkrétnímu muži. V pondělí státní zástupkyně vydala souhlas s jeho zadržením. Zadržen pak byl neplánovaně ještě v týž den.

„Muže, který si obhlížel zaparkovaná vozidla a hledal možný úlovek, si v ulici Lužická všiml náš kolega ve svém volnu,“ popsala mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

„Obviněný 22letý muž se do aut vždy dostal po rozbití okénka nějakým nalezeným předmětem. Jednalo se například o dlažební kostku, betonový kvádr, kus betonu či kámen. Až na poslední dvě auta si přinesl bezpečnostní kladívko, které u něho bylo při zadržení i nalezeno,“ řekla mluvčí.

Po výslechu a prošetření různých oznámení mu policisté nakonec prokázali nejen 23 vloupání do aut, ale i jedenáct krádeží kol a krádež batohu. Škoda na odcizených věcech byla vyčíslena na 111 tisíc korun a škoda na poškozených věcech je 156 tisíc.

Většinou muž způsobil větší škodu na autech než ukradením věcí. Stačilo, aby v autě zahlédl nějakou tašku, která ho nalákala. Teprve později zjistil, že v ní nebylo nic cenného.

Například žena, která v půli ledna zaparkovala v Havlíčkově ulici vůz Volvo, má škodu na autě za 40 tisíc korun, k tomu přišla o věci za 12 tisíc.

Muž opustil na konci října loňského roku na podmínku vězení, kde si odpykával trest za krádeže v délce 1,5 roku. Asi měsíc po propuštění se pustil do první krádeže kola, od té doby kradl téměř obden.

Muž je od čtvrtka ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže, neoprávněného opatření platebního prostředku a poškození cizí věci. Hrozí mu vězení od 1 roku do 5 let.

Autor: