Tři muži si vymysleli podivnou zábavu, lehali si na přechodu před auta

  16:56
Riskantními kousky se bavila trojice mužů na přechodu pro chodce v Novém Bydžově na Královéhradecku. U náměstí vběhli do vozovky a na zebře si nečekaně lehli či sedli těsně před přijíždějící auta. Řidiči naštěstí včas zastavili.

Video z palubní kamery jednoho řidiče se objevilo v druhé polovině září ve facebookové skupině Města Nový Bydžov a vzbudilo rozruch.

Na záběrech jsou dva muži. Jeden sebou praští na přechodu na záda a vrací se, pak ho střídá druhý, který si před stojící auto sedne. Ve skrumáži okolo se proplete jeden cyklista, řidič v SUV těsně projede kolem sedícího člověka.

„Kdo je na videu, netuším. Asi to mají jako novou zábavu,“ komentoval videozáznam jeho autor Lukáš Březina pro iDNES.cz.

Poté, co se na incident zeptala policistů televize Nova, začali se případem zabývat. Po deseti dnech se ukázalo, že nešlo o pubertální zábavu dospívajících chlapců. Na přechodu hazardovali muži ve věku kolem 27 až 28 let.

„Prověřování nás přivedlo ke třem mužům. Kolegové už jednoho vyslechli, k jednání na přechodu pro chodce se přiznal a dostal pokutu 1 500 korun. Vysvětloval to alkoholem. Další dva teprve předvoláme, ale jejich totožnost už známe,“ sdělila mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Policisté vyhodnotili riskantní chování na přechodu jako přestupek. Za něj mohou uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun, ve správním řízení hrozí sankce ještě o pětistovku vyšší.

„Toto jednání je neomluvitelné. Každý účastník silničního provozu je povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby neohrožoval sebe ani další. V zákoně o silničním provozu je paragraf, že jakmile chodec vstoupí na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nesmí také vstoupit bezprostředně před blížící se vozidlo. Dotyční se jednoznačně dopustili přestupku,“ upřesnila mluvčí.

Varovala, že takové chování je nebezpečné pro hazardéry, ale i pro řidiče, pokud by se zcela nesoustředili na dění na přechodu. Mohla by se stát například řetězová nehoda více vozidel.

Policisté se také obávají, že by se podobnými kousky mohli inspirovat i další mladí lidé, kteří se na sociálních sítích touží pochlubit něčím neobvyklým.

Zatím ale policisté v kraji evidují pouze tento případ. Pokud by si svědci všimli i dalších podobných výstřelků, mohou jim své informace poskytnout.

Autor: