Možná vzpoura vězňů spustila manévry ve Valdicích, podezření se nepotvrdilo

  9:12,  aktualizováno  14:13
Velká akce jednotek z několika vězeňských zařízení se odehrála ve středu ve Věznici Valdice na Jičínsku. Důvodem bylo podezření na vzpouru vězňů. Dozorci šli také po drogách. Podezření na vzpouru se nakonec nepotvrdilo.

„Akce byla ukončena s negativním výsledkem, příprava vzpoury se nepotvrdila,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová.

Podle vězeňské služby se jednalo o preventivně-bezpečnostní součinnostní akci několika desítek příslušníků služby. Ředitel věznice Jiří Mach pro server Novinky.cz uvedl, že šlo o speciální zásah, který ve výsledku označil za jakési „neplánované cvičení“.

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

„Po zjištění podezření na nelegální držení drog a jiných nepovolených předmětů u konkrétních odsouzených a také snahy o vyvolání vzpoury vězňů byl svolán krizový štáb na generálním ředitelství, stejně tak krizový štáb Věznice Valdice. Povoláno bylo několik jednotek z věznic a byla zahájena rozsáhlá kontrola osob i části objektu Věznice Valdice. K žádnému ohrožení bezpečnosti věznice nedošlo,“ uvedla mluvčí.

Celá akce trvala pět hodin. Policie ve věznici nezasahovala.

Pašování drog do věznice

Ve Valdicích šli také po drogách, se kterými jsou v jednom z nejpřísnějších žalářů v Česku dlouhodobě problémy. V červnu například policie prozradila, že odhalila devět lidí, kteří sem pašovali léky a drogy. Z toho pět bylo ve výkonu trestu. Vězeňská služba nacházela podezřelé zásilky od loňského podzimu. Úkrytem byly například houbičky na nádobí či propisovačky. Kriminalisté již obvinili šest mužů a tři ženy.

Loni v lednu zase policie uzavřela případ pašování drog do Valdic se sedmi obviněnými.

O Valdicích se nedávno psalo také v souvislosti s hromadnými výpověďmi zaměstnanců. Víc než 60 dozorců a zaměstnanců podalo výpověď ze služebního či pracovního poměru. Stěžovali si na časté přesčasy, nízké platy i fyzickou a psychickou vyčerpanost.

3. dubna 2023

Autor: