Vězni z Valdic dostávali drogy v zásilkách, policie stíhá osm lidí

  17:30
Kriminalisté stíhají osm lidí, kteří pašovali drogy do nejpřísněji střežené věznice ve Valdicích na Jičínsku. Jde o vězně a zřejmě jejich blízké. Policie mapovala trasy drog od září. Opiáty, léky či transdermální náplasti se do vězení dostávaly třeba v obalech od fixů nebo ve speciálně upravených obálkách.

Kriminalisté při akci Rajec zasahovali ve věznici ve Valdicích (28. 1. 2020). | foto: Policie ČR

Kriminalisté z Jičína i krajského ředitelství spolu s Vězeňskou službou ukončili v tomto týdnu akci nazvanou Rajec zaměřenou na pašování drog do valdické věznice. Podklady sbírali už řadu měsíců.

„Důkladným prověřováním a zjišťováním tras zásilek dodávaných odsouzeným do věznice byl odhaleno několik osob, které se na této promyšlené trestné činnosti podílely,“ uvedla mluvčí hradecké policie Magdaléna Vlčková.

Fotogalerie

V úterý od rána policie zasahovala přímo ve věznici, v tutéž dobu provedla i domovní prohlídky na čtyřech místech v republice. Na zátahu se podílely desítky policistů.

Při nich zajistili léky, omamné a psychotropní látky, transdermální náplasti i opiáty. Našli i předměty sloužící k dopravení těchto látek, například igelitové tašky, obaly od fixů či speciálně vyztužené a upravené obálky pro distribuci transdermálních náplastí.

Některé zakázané látky se v rozdrcené podobě předávaly i v uzavřených jednorázově použitelných sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě policie zajistila i miniaturní mobilní telefon, který měl putovat do věznice.

Čtyři z obviněných jsou odsouzení vězni z Valdic, čtyři další jsou civilisté.„Všechny tyto osoby, mezi nimiž jsou i dvě ženy, se měly dopouštět jak drogových deliktů, tak i trestné činnosti maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedla Vlčková.

Podle Vězeňské služby se dodávky drog dostávaly do věznice v korespondenci. Zásilky tak pocházely nejspíš od příbuzných vězňů či blízkých.

„Osoby, které se v obecné míře na této trestné činnosti podílejí, se rekrutují především z řad rodinných příslušníků a blízkých osob odsouzených. I když vedení Věznice Valdice přijímá průběžně opatření k zabránění snah průniku nepovolených předmětů do objektu, musí se pohybovat v zákonných normách a nelze tomu stoprocentně zabránit,“ řekla mluvčí věznice ve Valdicích Eva Francová. Je to letitý problém, pro drogy se používají různé úkryty.

Případ není uzavřen, kriminalisté nevylučují, že počet obviněných ještě stoupne.

Šesti lidem hrozí v případě uznání viny až pětiletý trest odnětí svobody a dvěma lidem, kteří se této trestné činnosti měli dopouštět opakovaně, hrozí až desetiletý trest vězení. Jeden z obviněných je od čtvrtka ve vazbě.

Autor: