Spoluvězně pobodal, druhého týral. K vraždě si odsedí dalších pět let

  11:52
Daniel Houska, odsouzený před devíti lety za vraždu, dostal u Krajského soudu v Hradci Králové dalších pět let nepodmíněně za pobodání a týrání spoluvězňů ve věznici Valdice na Jičínsku. Ke všem pěti trestným činům se bez připomínek doznal.

Obžalovaný Daniel Houska u hradeckého krajského soudu (1.12.2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rozsudek je pravomocný, obhájce i státní zástupce se vzdali práva na odvolání.

Osmatřicetiletého Housku Vrchní soud v Praze v roce 2011 odsoudil na 18 let za vraždu spolubydlícího. Muže, který zemřel až po delší době v nemocnici na oboustranný zánět plic a těžké poranění mozku, ubil hasicím přístrojem.

Ve Valdicích, kde si trest odpykával, loni nožem pobodal spoluvězně. Napadl ho na záchodech, kde zrovna uklízel.

Pěstí do zad ho srazil, nejméně pětkrát mu udeřil hlavou o zeď. Vytáhl z kapsy zalamovací nůž a opakovaně ho bodal do obličeje a krku.

Spoluvězni způsobil řezné rány. „K závažnějšímu poranění nedošlo jen díky aktivní obraně poškozeného,“ poznamenal státní zástupce Milan Vacek (čtěte v článku Recidivista doznal pobodání spoluvězně).

Další tři trestné činy se týkají jiného spoluvězně, se kterým obžalovaný sdílel celu. Podle spisu týral a bil slabšího sedmatřicetiletého muže, což vyvrcholilo tím, že ho letos v únoru na cele donutil, aby se vysvlékl do půl těla a vylezl na horní palandu, kde ho přivázal zády k trubce od horkovzdušného topení.

Nechal ho tak přivázaného nejméně deset minut a pustil ho až na přímluvu dalšího spoluvězně. Muž utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na zádech a na rukou.

Obhájce už v úterý během hlavního líčení uvedl, že jeho klient prohlašuje vinu ve všech bodech obžaloby. Umožňuje to od října novela zákona. Odpadá tak dokazování a soud rozhodne rovnou o trestu.

„Ano, potvrzuji. Je mi líto, že se to stalo, ale už to nemůžu vrátit,“ řekl obžalovaný na závěr.

Státní zástupce v závěrečné řeči řekl, že doznání je výraznou polehčující okolností, a navrhl senátu trest u spodní hranice trestní sazby, která je v tomto případě právě pět let vězení.

Autor: