iDNES.cz

Šéfová klenotnictví prodávala bokem šperky pod cenou, řešila tak svoje dluhy

  15:36
Ze zpronevěry šperků v hodnotě téměř půl milionu korun obvinili kriminalisté sedmačtyřicetiletou ženu z Pardubic. Jako vedoucí dvojice klenotnictví k nim měla snadný přístup. Bezmála deset šperků odnesla postupně během více než jednoho roku. Následně je pod cenou nabízela v zastavárnách, zjistili vyšetřovatelé. Tímto způsobem řešila svoji tíživou finanční situaci.

Žena vedla dvě prodejny klenotů v Hradci Králové a Pardubicích. Komisař hradecké policie ji obvinil z trestného činu zpronevěry tento týden.

Šperky končily v zastavárnách, kde je prodávala za zlomek původní ceny. Například nejdražší zlatý náramek o hmotnosti 32,5 gramu s prodejní cenou 105 tisíc korun tam nechala za 32 tisíc.

„Od šperků si nechávala prázdné štítky beze šperků, aby je mohla při inventurách naskenovat, čímž po určitou dobu zakrývala způsobenou zpronevěru. Jako vedoucí se totiž podílela na běžných inventurách šperků v obou prodejnách,“ vysvětlila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Zloděj v Hradci sebral plato se stříbrem, polovinu šperků vytrousil

„Až když vzniklo podezření na nesrovnalosti, proběhly tři mimořádné inventury, které odhalily chybějící řadu drahých šperků. Byly mezi nimi safírové zlaté náušnice s diamanty, safírový zlatý náhrdelník s diamanty, zlatý prsten, náramky a řetízky,“ uvedla.

Policisté z evidencí zjistili, že obviněná žena aktuálně čelí minimálně dvěma exekucím na celkovou částku jistiny kolem 830 tisíc korun. Dále proti ní vydal soud několik elektronických platebních rozkazů a také je registrována jako dlužník v nebankovním sektoru. Zjistili, že si navíc půjčovala od kolegyň peníze, které vracela se značným zpožděním nebo vůbec.

Žena se k neoprávněnému odnesení šperků z prodejen nechtěla znát. Přiznala se až pod tíhou důkazů. Vzhledem k větší škodě jí hrozí až pětileté vězení.

Šperky za téměř 4,5 milionu korun ukradl cizinec ze starožitnictví v Platnéřské ulici v centru hlavního města.

26. března 2024

Autor:
zpět na článek