Velké problémy s bazénem byly už v minulé sezoně, opakovaně musel přerušit provoz.
„V posledních letech pozorujeme snižující se vydatnost vrtu, ze kterého koupaliště čerpá vodu. Letos byl pokles výrazný natolik, že bychom bazén nebyli schopni napustit včas a v kvalitě, která by odpovídala hygienickým normám. Hrozí, že bychom museli vodu znovu vypustit a celý proces opakovat,“ vysvětlil ředitel technických služeb Dominik Valenta.
Zavřený bazén oplotili mobilními zábranami. Kvůli komplikacím s vrtem město odložilo hydroizolační nátěr.
Dostatečný objem vody pro celé koupaliště má zajistit nový, 130 metrů hluboký vrt, který firma už několik měsíců hloubí vedle původního. Město za to zaplatí dva miliony korun.
„Vyhlouben by měl být do letních prázdnin, pak následují čerpací zkoušky, vrt vystrojíme čerpadlem a napojíme na infrastrukturu koupaliště,“ popsal dvorský místostarosta Vítězslav Šturma (nestraník, Síla Dvora).
Stávající vrt je v havarijním stavu. V minulosti došlo ke dvěma rekonstrukcím, po poslední havárii desítky metrů pod zemí už nejde opravit.
„Z vrtu nelze čerpat objem, na který byl navržen. Není možné to řešit jinak než vyhloubením nového,“ dodal místostarosta.
Loni areál několikrát uzavřeli
Rekreační bazén je podobně jako řada dalších částí areálu za hranicí životnosti. Nemá filtraci a technické služby ho musí před každou sezonou opravovat. Kvůli netěsnosti denně připouštějí 80 až 100 krychlových metrů vody. Před pěti lety město vycouvalo z plánované rekonstrukce, spočívala v nerezové vaně s dvojskluzavkou a atrakcemi.
Velké problémy provázely už loňskou sezonu. Město v červnu na pět dní zavřelo celou plovárnu kvůli havárii na potrubí, několikadenní uzavírku rekreačního bazénu a brouzdaliště si na konci července vyžádala výměna vody. V srpnu pak na čtyři dny vyřadila stejný bazén z provozu porucha dvacet let starých čerpadel, která zajišťují vyrovnání hladiny v bazénu a zároveň cirkulaci přes filtraci. S úpravou technologie pomohla vrchlabská firma, sezonu se tak nakonec povedlo zachránit.
Uzavření rekreačního bazénu však nebude jediným omezením. Kvůli netěsnosti odpadní jímky bude v prvních týdnech mimo provoz také sociální zařízení u brouzdaliště. „Oprava je plánována na červen a v červenci by už toalety měly být funkční,“ sdělila mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.
Terasa i molo pro slunění
Město nechalo opravit dobové převlékací kabinky u restaurace, zrekonstruovaná jsou dřevěná mola ve svahu a pokračuje obnova terasy u správní budovy. K lepší orientaci přispěje moderní vizuál navigačního systému. V červnu technické služby instalují na dlažbu u brouzdaliště modulární rohože, mají zvýšit bezpečnost a komfort při pohybu. Nový je vstup pro držitele permanentek.
Tyršovo koupaliště spustilo sezonu v posledním květnovém týdnu. Kvůli zavřenému bazénu jednodenní vstupenky pro dospělé oproti loňsku zlevní o třetinu, namísto stokoruny budou stát 70 korun. Senioři nad 65 let zaplatí 50 korun, mládež a studenti 40 korun. Snížila se také cena vstupného po 17. hodině. Nově si lze pronajmout sedm kabinek u správní budovy, a to za 750 korun na sezonu.
Provozovatel naopak zrušil zvýhodněné vstupné na poslední hodinu, protože návštěvníci při zavírání plovárny nerespektovali pokyny plavčíků.
Se změnou ceníku došlo také ke zrušení dvouvstupových vstupenek. „Důvodem je jejich přeprodávání nebo lovení v odpadkovém koši a poté zkoušení platnosti. I tak si však nadále lze bez problémů během dne dojít k autu a pro svačinu, pokladní jim nabídnou vratné razítko nebo pásku,“ uvedl Dominik Valenta.
Tyršovo koupaliště se na okraji Dvora Králové otevřelo v roce 1933. Původně se rozkládalo na ploše 3,4 hektaru, kromě dětského mělo 120metrový plavecký bazén s pětimetrovou skokanskou věží. Svažoval se do hloubky až 4,5 metru. Dnes jsou na místě původního dva menší, oddělené betonovou přepážkou.
Díky dobovým stavbám, restauraci s převlékacími kabinami či altánku si plovárna uchovává prvorepublikovou atmosféru.