Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

  16:02
Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře přivolal na Junáckou vyhlídku její manžel, protože žena nebyla schopna sama vylézt. Vysvobodili ji kladkostrojem.

Žena zapadla do pětimetrové průrvy na Junácké vyhlídce v Broumovských stěnách. (21. června 2024) | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Na tísňovou linku se muž obrátil v 11:47, turisté se nacházeli v pískovcových skalách nedaleko Bělého u Machova. Hasiči tam vyslali speciální lezeckou skupinu, pomáhali i skalní záchranáři.

„Hasiči průzkumem zjistili, že se žena nachází v asi pětimetrové hloubce. Trhlina se přitom postupně v hloubce zužovala, záchrana tak musela být provedena pomocí lezecké techniky,“ řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Žena šla do řeky pro mobil, strhl ji proud. Do splavu pro ni skočil policista

„K ženě slanil hasič-lezec a zajistil ji do evakuačního trojúhelníku. Další členové lezecké skupiny mezitím připravili nahoře na skále dva kotevní body s kladkostrojem. Pak ženu vytáhli opatrně nahoru. Dáma vyvázla z této svízelné situace bez zranění,“ popsala.

Zasahovali profesionální hasiči z Velkého Poříčí a Broumova, dále dobrovolná jednotka hasičů z Police nad Metují a spolek Skalní záchranná služba.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

17. dubna 2024

Autor: