Tříletí samci Crosby a Fleury žijí ve stejnopohlavním svazku již druhou sezonu. Dostali do péče vajíčko od páru, který snesl vejce dvě. Náhradní rodiče mládě vyseděli 30. října a pak i odchovali. Jejich rodičovská role už skončila.
„Mládě odchovala dvojice mladých samců, kteří k nám přicestovali z Amsterdamu. Abychom maximalizovali počet odchovaných mláďat, umístili jsme jim do hnízda vajíčko od páru, který snesl dvě oplozená vejce. Z naší zkušenosti plyne, že dvě mláďata jeden pár nevychová, a tak jsme dali šanci dvěma mladým samcům,“ říká zoolog Michal Podhrázský.
„Crosby a Fleury mají vlastně štěstí, že jsou ptáci, nikoli lidé. Protože by u nás mládě adoptovat a odchovat nemohli. Nejčastějším argumentem proti adopci dětí stejnopohlavními páry je, že je to proti přírodě. Přitom existuje řada případů, kdy mláďata vychovávají jen matky a tety, bez účasti samců. Jsou to například velice inteligentní sloni, známí svými silnými sociálními vazbami. A náš vánoční příběh, který sám o sobě není ojedinělý, dokazuje, že péči o mládě zvládnou úspěšně i dva samci. Tak se nebojme inspirovat se přírodou,“ komentoval odchov mláděte ředitel safari parku a senátor Přemysl Rabas (bezp. za SEN 21).
Samice si nevybojovali, utvořili pár
Malého tučňáka nyní čeká složité období osamostatnění. Mládě se již přesunulo z hnízdní nory do zázemí, kde se učí přijímat ryby z rukou chovatelů, což je v dvorském chovu tučňáků běžný postup.
To, že si oba tučňáčí samci loni v hejnu nevybojovali samici, přičítali chovatelé jejich velmi nízkému věku a malým zkušenostem.
„Od té doby ale zůstali spolu a dokonce i mimo dobu hnízdění jsou často v páru. Rádi také společně objevují nové věci v expozici a podobně. Jsou v podstatě nerozluční, což není u tučňáků úplně obvyklé,“ říká zoolog.
Tučňáka brýlového z jihu Afriky vědci nově klasifikují jako kriticky ohroženého. Proto je žádoucí, aby chovná hejna produkovala mláďata. „Líhnutí automaticky neznamená odchov. To se nám už několikrát potvrdilo. Už minulosti jsme této dvojici samců vajíčko jiného páru podložili, odchov se ale napoprvé nezdařil. Nyní je vše na dobré cestě,“ vysvětluje zoolog.
Čtyři mláďata ve „školce“
Jakmile chovný pár snese vejce, zoologové je po patnácti dnech odeberou a prosvítí. Tím zjistí, zda je oplozené. Pokud se u jediného chovného páru sejdou dvě oplozená vejce, odborníci je rozdělí. Oplozená vajíčka putují pod páry, které oplozené vejce nemají. I díky této strategii nyní vyrůstají ve speciální školce v zázemí celkem čtyři mláďata – další, poslední v této sezoně, se k nim připojí podle plánu 27. prosince.
Pohlaví mláďat zatím není známé. „Odhalí ho až analýza DNA z obrysového peří. Do toho mladí ptáci přepeří koncem ledna. V tu dobu je také čeká připojení do skupiny dospělých, kde je uvidí i návštěvníci,“ prozrazuje Michal Podhrázský.
Dvorský safari park otevřel v červnu 2023 za 140 milionů korun půlkilometrový prohlídkový okruh West Cape se zvířaty žijícími v jihozápadní Africe. Jeho součástí je i expozice tučňáků Pikkewyn Baai. Návštěvníci se tu mohou vypravit přímo mezi tučňáky průchozí trasou. Podobou upomíná k přístavním městečkům v Namibii, kde tučňáci žijí v těsném sousedství lidí.
Malí tučňáci mění peří a ládují se rybkami. Chovatelé jim zřídili školku |
Tučňák brýlový je jediným africkým tučňákem. Jsou kriticky ohroženým druhem a dál jich ubývá, od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy.
Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.