Kontrast uzavírek: v Krkonoších ani noha, v Orlických horách se lyžuje

  17:12
Uzavření trutnovského okresu výrazně snížilo návštěvnost krkonošských středisek. Zasněžená a prosluněná Pec pod Sněžkou byla v sobotu úplně prázdná. Stovky lyžařů naopak vyrazily do nedalekých Orlických hor na Rychnovsku. Ve středisku Zieleniec na polské straně hor se dokonce rozjely lanovky. Vyrazila tam se sjezdovými lyžemi i spousta českých lyžařů.

Uzávěra trutnovského okresu, která začala v pátek platit, tvrdě dopadla na už tak zbídačený cestovní ruch v Krkonoších. Přestože sobota přinesla krásné zimní počasí, horská střediska byla vylidněná. Z měst duchů se stala ještě větší města duchů.

V hlavním středisku východních Krkonoš Peci pod Sněžkou se pohybovaly jen desítky turistů. Podle místních podnikatelů byl rozdíl oproti předchozím víkendům markantní. Naproti tomu na českou i polskou stranu Orlických hor vyrazily stovky Čechů.

Od čtvrteční půlnoci a pátečního rána policie rozestavěla na 36 silničních vstupech do okresu hlídky, které kontrolují, jestli motoristé splňují podmínky pro vjezd na Trutnovsko. V něm platí stejně jako na Chebsku a Sokolovsku kvůli špatné epidemiologické situaci přísnější opatření než ve zbytku republiky. Na víkendové návštěvnosti krkonošských středisek se to projevilo zcela zásadně. Patřila k nejslabším v letošní sezoně.

Navzdory tomu, že vládní nařízení v Peci pod Sněžkou zastavila vleky a lanovky na konci prosince a od konce ledna nemůže turisty dopravovat ani kabinková lanovka na nejvyšší horu, bylo o uplynulých víkendech ve středisku plno. Tentokrát ale panovala v Peci úplně jiná atmosféra.

Na podzim otevřený parkovací terminál pro 460 aut byl zaplněný zhruba ze čtvrtiny, na centrálním parkovišti Kaplička, kde je obvykle problém najít volné místo, stálo jen pár vozidel. Část navíc patřila lidem ubytovaným ve zdejších apartmánech.

„Ještě před dvěma týdny bylo o víkendu úplně narvané a auta jsme museli odklánět. A to už nejezdila lanovka na Sněžku,“ upozornila obsluha parkoviště. Za sobotní dopoledne z parkoviště odjela pouhá čtyři auta a jeden karavan, který tam stál od pátku.

Skialpinisté míří po cestě z parkoviště Kaplička v Peci směrem k dolní stanici lanovky na Sněžku (13.2.2021).

Skialpinisté míří po cestě z parkoviště Kaplička v Peci směrem k dolní stanici lanovky na Sněžku (13.2.2021).

Po zasněžené cestě k dolní stanici lanové dráhy na Sněžku se místo aut trousili hlavně skialpinisté a rodiny s dětmi. Na hlavní ulici v Peci vedoucí ke sjezdovkám areálu Javor je pohyb minimální, občas projede auto nebo čtyřkolka. V autobusech přijíždějících od Trutnova sedí jen hrstka pasažérů.

„Přijeli jsme ve středu večer a nemohli tušit, že se v pátek okres uzavře. Nakonec jsme rádi, že tu nikdo není. Bez problémů zaparkujeme, kde potřebujeme,“ říká muž ve středním věku, který jde s manželkou a dvěma dětmi na kopec bobovat. Přijeli z Prahy a bydlí v bytě, který jim pronajala známá. „Jsem rok na home office, už jsme potřebovali vypadnout,“ dodává.

První prodané kafe v půl jedenácté

V obchodě s potravinami není hodinu před polednem jediný zákazník. „Před týdnem tady bylo daleko víc lidí než dneska, řekla bych pětkrát nebo šestkrát. Zatím přišlo asi dvacet lidí, většinou místní. Je to hodně znát,“ hodnotí prodavačka Aneta.

Tržby výdejních okének restaurací a kaváren, už tak zdecimovaných koronavirovou krizí, spadly o další desítky procent. „Normálně se o víkendu nezastavíme, děláme ve dvou a okénko neustále jede. Máme otevřeno od devíti a první kávu jsem prodala o půl jedenácté. Projevilo se to markantně,“ říká obsluha nedaleké kavárny.

Dopad uzávěry byl viditelný také na hlavním silničním tahu na východní Krkonoše. „V posledních týdnech tady byly páteční kolony aut směrem na hory. Včera poprvé nebyla. Lidi spíš odjíždějí z hor, aspoň podle SPZ a sáněk na střeše,“ sdělil ČTK místostarosta Trutnova Tomáš Eichler (Piráti). Poloprázdná parkoviště byla v sobotu také ve Špindlerově Mlýně nebo u Hoffmanových bud pod Černou horou.

V Orlických horách se čile běžkuje i sjezduje

Zcela jiný obrázek nabídl slunečný víkend v Orlických horách, zvlášť na jejich polské straně, kde tamní vláda od pátku oficiálně povolila provoz lyžařských středisek. Do největšího areálu na polské straně hor Zieleniec dorazily v sobotu stovky lyžařů, mezi nimi mnoho Čechů. Z parkoviště Šerlich pod Masarykovou chatou jsou polské sjezdovky vzdálené zhruba 15 minut chůze.

Běžkaři na Šerlichu v Orlických horách (13.2.2021).

Běžkaři na Šerlichu v Orlických horách (13.2.2021).

Na parkovišti zbývalo kolem poledne jen několik málo poslední míst. Nad plynulostí provozu a parkováním dohlížely tři policejní hlídky. Plné autobusy přivážely do horského sedla běžkaře.

„Od Masarykovy chaty chodily desítky Čechů s lyžemi a snowboardy do areálu Zieleniec. Na sjezdovkách tam byla rozhodně víc slyšet čeština než polština,“ informoval z místa fotograf MF DNES Martin Veselý. Počty běžkařů na trasách v okolí Velké Deštné šly v sobotu do stovek.

Autoři: ,