Stavba podchodu a opravy sítí rozpůlily Třebechovice, vznikají kolony

  7:52
Souběh dvou dopravních staveb doslova rozpůlil Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku. Z východu na západ se lidé dostanou jen pěšky, pokud chtějí objet opravované úseky autem, musejí si vyhradit 20 minut navíc.

Dlouhé roky čekali obyvatelé Třebechovic pod Orebem, až se budou moci bezpečně dostat přes rušnou silnici I/11 do místních částí Krňovice a Štěnkov. Stavba podchodu pod výpadovkou z Hradce Králové na Ostravu začala před několika týdny a místní za ni platí nečekaně vysokou cenu.

Kvůli souběhu s rekonstrukcí sítí v centru města jsou Třebechovice doslova rozděleny napůl. Obyvatelé východní části města se do centra dostanou jen pěšky. Autem musejí buď přes stavbu na I/11, nebo přes okolní vesnice. V obou případech se objetí jedné křižovatky může protáhnout až na 20 minut.

„Nedá se nic dělat. Toto je prostě stavba, která nezáleží jen na nás, je tam víc stavebníků,“ vysvětluje starosta Třebechovic pod Orebem Roman Drašnar (Nestraníci).

Jeho povzdechnutí přitom pasuje na obě stavební akce. Na silnici I/11 staví podchod a cyklostezku město, Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) přitom rozšiřuje stávající křižovatku o nové odbočovací pruhy a Královéhradecký kraj souběžně opravuje přiléhající silnici druhé třídy do Krňovic.

Stejně komplikované jsou i práce v centru města. Mezi ulicemi Československých legií, Pardubickou a Komenského opravuje město vozovku a chodníky, plynaři už položili nové potrubí a výměnu trubek mají za sebou i Vodovody a kanalizace Hradec Králové.

„My jsme teoreticky mohli ty křižovatky v centru dělat vloni, ale z nějakých objektivních důvodů to nešlo. Na obchvatu zase ŘSD čekalo, až Třebechovicím dopadne dotace. Nemůžeme se teď ohlížet na křižovatky v centru, když tam jsou dotační termíny. Musíme se kousnout a vydržet to,“ říká starosta.

Půl hodiny v koloně

Uzavírky způsobují komplikace hlavně řidičům, kteří pendlují mezi Rychnovskem a krajskou metropolí. Ve špičkách se na silnici I/11, kde je kyvadlový provoz po provizorní panelové cestě, tvoří až dvoukilometrové kolony.

Potíž je, že kvůli uzavřenému centru řidiči místo neobjedou. Museli by buď putovat po okolních vesničkách, nebo už z Hradce Králové jet přes Býšť a Vysoké Chvojno. V obou případech jde o výraznou zajížďku a zdržení, které se může rovnat i stání v kolonách.

„Jela jsem z Hradce v pátek odpoledne a u Třebechovic stála přes půl hodiny,“ říká Magda z Hradce Králové.

„Třebechovák si vždy najde cestu do Hradce, aby se vyhnul těm štrúdlům,“ dušuje se starosta. Jenže to platí jen pro lidi z ulice Na Stavě, odkud lze omezení objet úzkými uličkami mezi novou zástavbou, nebo po polní cestě podél zahrádkářské kolonie.

Kdo bydlí ve východní části Třebechovic, tedy kolem ulic Týnišťské či Trčkově, ten se do centra bez objížďky nedostane. Radnice totiž ponechala zábrany v ulici Pod Zahrady, která tak slouží jen jako propojka pro chodce a cyklisty.

„Nejsou tam chodníky. Třicet aut tam pojede krokem, ale to další ji proletí padesátkou. Vůbec jsme nezvažovali, že bychom tu ulici zprůjezdnili,“ vysvětluje Drašnar.

Řada místních město objíždí přes Polánky nad Dědinou a radnice už eviduje stížnosti, že tam řidiči nedodržují rychlost, když chtějí nahnat ztracený čas. Pozornost museli zvýšit i policisté.

„V souvislosti s dopravními omezeními v Třebechovicích pod Orebem evidujeme v posledních dnech nárůst přestupkového jednání neukázněných řidičů, kteří nerespektují dopravní značení či určené objízdné trasy. Zajištění bezpečnosti a plynulosti provozu se proto v těchto místech věnujeme a nadále věnovat budeme,“ potvrzuje policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Konec v říjnu

Práce na hlavním tahu jsou rozděleny na dvě etapy, vždy po polovině vozovky. Kyvadlový provoz tam řídí pracovníci stavby a v nočních hodinách semafory. Hotovo má být do konce října.

Už 3. října má skončit také rekonstrukce vozovky do Krňovic a město počítá s tím, že opravy v centru budou hotové dříve, než je plánované datum 31. října. Inženýrské sítě už jsou hotové a stavbaři se tak příští týden vrhnou na samotnou vozovku a chodníky. Oprava sítí v centru navazuje na etapy z předchozích let, kdy se pracovalo v ulicích Československých legií, Trčkově a Týnišťské.