Supermoderní továrnu na autodíly posoudí jiný úřad, ve Dvoře jsou podjatí

  8:30
O vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení pro supermoderní továrnu na autodíly společnosti Karsit Automotive ve Dvoře Králové nad Labem rozhodne stavební úřad v sousedním Trutnově. Rozhodli o tom krajští úředníci.

Vizualizace budoucího závodu Karsit Automotive u Dvora Králové nad Labem. | foto: Karsit Automotive

Námitku na podjatost dvorské radnice podala v listopadu Alena Fofová, která žije v domě naproti průmyslové zóně, kde má závod vyrůst. Na konci prosince se k námitce připojili další usedlíci. Později Fofová připojila také námitku na podjatost všech zaměstnanců krajského úřadu včetně hejtmana, tu však ministerstvo pro místní rozvoj zamítlo.

Nyní krajský úřad stěžovatelům vyhověl. „Městský úřad Dvůr Králové nad Labem, odbor výstavby a územního plánování, který dosud vedl společné řízení, není způsobilý projednat a rozhodnout o uvedených žádostech společnosti Karsit Automotive z důvodu vyloučení všech úředních osob,“ uvedla referentka krajského stavebního úřadu Jana Svobodová.

Ředitel Karsit Automotive Jan Kříž přesunutí spisu do Trutnova přivítal. „Jsme rádi, že se tomu stavební úřad opět začne věnovat. Projednávání územního rozhodnutí a stavebního povolení od listopadu stálo,“ uvedl. 

Fotogalerie

Podle něj se na záměru jaroměřské strojírenské firmy postavit továrnu ve Dvoře Králové nic nemění (více v článku Továrnu ve Dvoře Králové postavíme, rozhání Karsit spekulace o odchodu). Společnost průmyslníka Františka Řípy s obří investicí nadále počítá, zakoupila už hydraulické lisy za stovky milionů korun. 

Stavba továrního areálu za dvě miliardy korun, kde bude linka hydraulického lisování a svařovna s robotickými pracovišti, začala loni v březnu. Do chvíle, než vydání povolení na vybudování samotných hal zablokovala série námitek, stavaři stihli u výpadovky na Hradec Králové realizovat většinu inženýrských sítí i archeologický průzkum. 

Původně chtěl Karsit fabriku na autodíly, kde najde práci až 350 zaměstnanců, stavět na podzim 2017 a otevřít ji na přelomu loňského a letošního roku. Investor se od začátku musí vypořádávat s odvoláními, kvůli kterým projekt nabral několikaměsíční skluz. Vloni na jaře například majitel dvorské textilky Juta a bývalý senátor Jiří Hlavatý napadl stavební povolení na příjezdovou komunikaci, jeho námitku však stavební úřad zamítl.

Zahájení stavby v areálu budoucí továrny v březnu 2018: