Továrna, kterou ve Dvoře nechtěli, vyrábí v Hradci. Karsit staví druhý závod

  10:42
Firma Karsit přesunula miliardovou investici ze Dvora Králové na okraj Hradce Králové. Robotizovaná linka hydraulických lisů už vyrábí blatníky, dveře a další díly. Zvládne až dva miliony autodílů za rok. Společnost plánuje zaměstnat stovky lidí.

Lisovna Karsitu zvládne až dva miliony autodílů za rok. | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Před více než pěti lety se tehdejší majitel jaroměřské společnosti Karsit František Řípa rozhodl, že ve Dvoře Králové postaví supermoderní továrnu na autodíly za tři miliardy korun.

Přestože zakladatel firmy loni zemřel, ambiciózní plán se povedlo dotáhnout do konce. Pouze to není v šestnáctitisícovém Dvoře, kde projekt narazil u místních lidí i firem. Investor tak na pozemcích, kde měla stát továrna, připravuje novou městskou čtvrť.

Karsit v loňském roce koupil tříhektarový průmyslový areál s pěti halami na okraji Hradce v Kampelíkově ulici, kde do té působila společnost ZVU Strojírny. Do rekonstrukce areálu a nových strojů firma dosud investovala půldruhé miliardy korun.

Srdcem závodu je linka hydraulických lisů s robotickými pracovišti. Stála 750 milionů. Montáž přes 50 metrů dlouhé a téměř 10 metrů vysoké „krabice“ trvala rok a půl. Základy jsou zapuštěny v osmimetrové hloubce. V hale je šedesátitunový mostový jeřáb pro manipulaci s těžkými lisovacími nástroji.

Nejmodernější linka v Evropě

Karsit koupil linku už v roce 2019, díly byly několik měsíců ve skladech v Německu a v Dubenci na Královéhradecku. Firma do poslední chvíle věřila, že se jí ve Dvoře Králové povede továrnu postavit.

„To, že k tomu nedošlo, stále vnímáme jako prohru. Pozemky ve Dvoře Králové jsme koupili, protože jsme tam chtěli továrnu postavit. Na druhou stranu jsme hrdí, že jsme to dokázali dotáhnout do konce, i když v Hradci Králové,“ uvedl Jan Kříž, ředitel realizace investic a projektů firmy Karsit.

První autodíly z linky vyjely letos v březnu. Výroba nabíhá postupně podle zakázek, nejmodernější linka svého druhu, kterou kromě Karsitu mají pouze automobilky, dokáže produkovat až dva miliony blatníků, dveří, kapot, bočnic a dalších panelových dílů ročně. Karsit je dodává především koncernu Volkswagen.

V zamýšlené továrně ve Dvoře Králové mělo pracovat 300 zaměstnanců. V Hradci jich nyní pracuje kolem padesáti, další zaměstnance společnost postupně přibírá. Panelové díly zde firma zatím pouze lisuje, navazující práce, jako je lakování, tmelení nebo svařování, se provádějí v jaroměřském závodě. Do budoucna chce Karsit v Kampelíkově ulici mít kompletní výrobu.

„Naším cílem je mít v Hradci Králové a Jaroměři dva plnohodnotné závody,“ potvrdil jednatel Karsitu Vít Kaiser.

Podle něj jsou rozvojové možnosti areálu v Kampelíkově ulici obrovské. Ve vedlejší hale je lakovna, kterou investor plánuje také zprovoznit.

„Pokud další haly doplníme technologiemi, může tady pracovat i 500 zaměstnanců. Záležet to bude na tom, jak se nám bude dařit uzavírat nové kontrakty s automobilkami. Všechny nové projekty, které ve výběrovém řízení získáme, už budou směrovány do Hradce,“ sdělil Kaiser.

22. března 2018

Karsit usiloval o stavbu továrny na autodíly za tři miliardy korun ve Dvoře Králové od roku 2016. V průmyslové zóně Zboží u výpadovky na Hradec Králové, kterou o dva roky později koupil od města, stačil vybudovat jen inženýrské sítě.

Pro továrnu však společnost dodnes nezískala pravomocné stavební povolení. Projekt zastavila lavina odvolání a námitek, se kterou se úřady od začátku musely vypořádávat.

Místo továrny bude ve Dvoře nová čtvrť

Ve Zboží chce nyní Karsit vybudovat novou rezidenční čtvrť s rodinnými a bytovými domy, službami a sportovišti. V červenci skončila architektonická soutěž, do které se přihlásilo šest návrhů. Investor ve spolupráci s odbornou porotou vybral tři nejlepší, které nyní představí vedení Dvora Králové.

„Po dohodě s městem vybereme projekt, který bude nejlépe vyhovovat potřebám Dvora Králové a jeho obyvatel,“ řekl Vít Kaiser. Uspořádání soutěže včetně odměn stálo víc jak milion korun.

Karsit už zažádal o změnu územního plánu, na okraji šestnáctitisícového města vlastní přibližně 15 hektarů pozemků. V roce 2018 od města za 18 milionů korun koupil 12 hektarů.

Počítá s vybudováním rodinných domů, bytové výstavby, obchodů a objektů pro podnikání. Investorem bude podle jednatele přímo Karsit. S developerskou výstavbou tohoto typu firma dosud nemá zkušenosti. Část území vyčlenila pro stavbu sportovišť a krytého plaveckého bazénu.

„Městu poskytneme pozemek, kde si bude moci bazén postavit,“ sdělil jednatel.

Má to být bydlení na úrovni

Zastupitelé by o změně územního plánu, která je pro výstavbu nové městské čtvrti klíčová, mohli hlasovat už na zářijové schůzi. Karsit nepředpokládá, že projekt narazí na podobné problémy jako zamýšlená továrna.

„Ve Dvoře Králové je velmi obtížné získat bydlení na úrovni. Myslím si, že pokud na okraji města vytvoříme obytnou zónu, která Zboží spojí s centrem Dvora Králové, tak to bude mít podporu,“ naznačil Vít Kaiser.

Dobu výstavby rezidenční čtvrti odhaduje na pět let. Dvorské radnici se ambiciózní projekt líbí, zásadní námitky podle všeho nemá ani opozice.

„Vznik rezidenční čtvrti je pořád lepší variantou, než kdyby ve Zboží měla zůstat nadále jen louka. Lokalita má pro bydlení obrovský potenciál, i s ohledem na to, že zde bude přivaděč na dálnici D11,“ řekl v červnu MF DNES starosta Jan Jarolím (ANO).