Lovec bouřek zachytil na Jičínsku tornádo, polámalo jen několik stromů

  17:46
Amatérský lovec bouřek zachytil u Miletína na Jičínsku slabé tornádo. Větrný vír se objevil jen na chvíli. V lokalitě se pak našlo několik polámaných stromů.

Typický obrázek stoupajícího větrného trychtýře se podařilo vyfotit členovi spolku Czech Thunderstorm Research Association Štěpánu Laušmanovi. Snímky pořídil z Miletína v pondělí večer přibližně v 19:30 hodin.

„Ačkoliv jsme se nejprve spíše přikláněli k výskytu tzv. scud cloudu z nasávání vlhkosti, dle zrychleného videa kondenzační sloup vykazoval jednoznačnou rotaci. Jev byl svou intenzitou spíše na hraně pro uznání tornáda a jeho případná intenzita bude na spodní hranici stupnice F0,“ uvedli lovci bouřek na Facebooku.

Na radarových snímcích je vidět, že v danou chvíli nad Miletínem panovala bouřka. Podle meteorologů nicméně z dat nelze vyčíst, zda se skutečně jednalo o tornádo.

„Větrný vír jsme také viděli. Utvořil se a po chvíli zmizel. Žádný výjezd jsme kvůli tomu však neměli,“ potvrdil pozorování zástupce velitele jednotky požární ochrany SDH Miletín Tomáš Hlavatý.

Bezprostředně po výskytu jevu se však na místě našly čerstvě poškozené stromy. Šlo o tři spadlé duby a polámané větve na dalších stromech. Lovci bouřek na svém Facebooku žádají i další případné pozorovatele, aby se jim ozvali.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: