V pískovně se topilo tříleté dítě, je ve vážném stavu v nemocnici

  14:08
Tříleté dítě se ve středu v podvečer topilo v pískovně na Královéhradecku. Ve vodě bylo zřejmě krátkou dobu. Svědci mu poskytli první pomoc, dorazil i takzvaný first responder, vyškolený k neodkladné resuscitaci, a sanita s vrtulníkem. Dítě je ve vážném stavu v hradecké fakultní nemocnici.
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto: ZZSHK

Neštěstí se stalo v rozlehlé pískovně ve Štítě. Svědci volali na tísňovou linku krátce po 19. hodině. 

V části areálu se dosud těží, dítě se však topilo v místech, kde se lidé koupají a kam chodí rybáři. Podle jednoho ze svědků bylo dítě v pískovně s otcem.

„Dítě zmizelo těsně po devatenácté hodině na břehu jedné z pískoven. Krátce poté ho svědci nalezli ve vodě, bylo bez známek života. Svědci zahájili okamžitě neodkladnou resuscitaci podle telefonických rad operátorů tísňové linky,“ řekl mluvčí hradeckých záchranářů Ivo Novák.

Zároveň na místo vyrazil vrtulník a také sanita ze základny v Novém Bydžově. Pomocí mobilní aplikace operátor aktivoval i first respondera, který spolu s laiky oživoval dítě až do příjezdu záchranářů a příletu vrtulníku.

„Zdravotníci okamžitě převzali malého pacienta do své péče a po několika minutách rozšířené resuscitace se jim povedlo obnovit jeho spontánní srdeční aktivitu,“ upřesnil Ivo Novák.

Zdravotníci poté stabilizovali základní životní funkce a pacienta letecky přepravili do nemocnice. Nyní je na jednotce intenzivní péče.

Podle Ivo Nováka se resuscitace podařila díky tomu, že se od počátku zapojili laici s pomocí operátora linky 155, first responder i profesionální posádky záchranářů. 

Na místě pomáhala také jednotka sboru dobrovolných hasičů z Chlumce nad Cidlinou.

Pískovna se dosud zčásti používá pro těžbu, zčásti pro rybaření.

Pískovna se dosud zčásti používá pro těžbu, zčásti pro rybaření.

Autor: