Zbraňovou amnestii využil majitel k odevzdání tanku a samohybného děla

  10:42
Zbraňová amnestie po dvou měsících přinesla i pořádné úlovky. Například královéhradecké policii odevzdal majitel samohybnou houfnici a tank T 34/85. Chce si vyjednat se státem jejich dodatečné znehodnocení tak, aby odpovídalo právním předpisům.

Tank T 34/85 odevzdaný při zbraňové amnestii | foto: Policie ČR

Pátá zbraňová amnestie na nelegálně držené zbraně a střelivo platí půl roku do 31. července 2021. Už v předchozích amnestiích lidé odevzdávali malorážky, lovecké pušky, granáty i některé rarity.

„Když jsme točili video ke zbraňové amnestii, ve kterém jsme použili nadsázku v podobě odevzdaného tanku, tak jsme netušili, že tím inspirujeme veřejnost. Další z odevzdaných ‚perliček‘ - samohybné dělo SD-100 a tank T 34/85,“ uvedli policisté na Twitteru.

Oba stroje vlastnil jejich majitel již od 90. let, mají znehodnocené zbraňové systémy.

„Jde o tank T34 a samohybnou houfnici SD 100 spadající do kategorie bezpečnostní materiál, k jehož držení je majitel řádně registrován. Postupy při znehodnocování se však za posledních třicet let několikrát měnily a majitel se chtěl ujistit, že má vše v pořádku a že i po administrativní stránce obstojí i v dalších letech nebo při případném prodeji. Proto zvolil postup dobrovolného oznámení v rámci zbraňové amnestie, aby bylo možné získat doklady podle současné platné legislativy,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Stroje zůstávají zaparkované tam, kde byly dosud. Tomuto postupu podle mluvčí nic nebrání. „Protože tanky a jejich fakticky nefunkční kanony nepředstavují ve skutečnosti žádné ohrožení, bylo možné je ponechat za stanovených podmínek na místě,“ řekla Kormošová.

Při zbraňové amnestii lidé mohou beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně nebo jejich držení zlegalizovat, obrátit se mohou na jakýkoli útvar policie.

Při té minulé před pěti lety veřejnost odevzdávala mimo jiné i zbraně z druhé světové války či sovětské okupace.

Autor: