Senior se zřítil ze Supího hnízda, z Broumovských stěn jej vynesl vrtulník

  14:04
Při sestupu ze skalní vyhlídky Supí hnízdo v Broumovských stěnách na Náchodsku se zřítil jednasedmdesátiletý muž. Do těžko přístupného terénu k němu vyrazili zdravotničtí záchranáři, hasiči i dobrovolníci ze Skalní záchranné služby. Zraněného seniora nakonec musel vyzdvihnout vrtulník.

Nehoda se turistovi stala v pondělí před půl jedenáctou dopoledne, když scházel ze známé vyhlídky Supí hnízdo (702 m. n. m.) po schodech vytesaných do pískovce.

„Muž při pádu v obtížně přístupném terénu utrpěl zranění hlavy a horní končetiny, byl však při vědomí a s okolím komunikoval,“ uvedl mluvčí hradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

Skalní útvar se nachází v závěru Kovářovy rokle, na zalesněném hřbetu Broumovských stěn. Po silnici se dá dojet k výletní restauraci a poutní kapli Hvězda, necelý kilometr pak záchranka i hasiči museli urazit pěšky členitou stezkou.

„Zraněnému jsme poskytli potřebné ošetření. Vzhledem ke složitému a odlehlému terénu byl poté z místa vyzvednut pomocí lanového podvěsu pod vrtulníkem. Na přístupném místě jej letečtí záchranáři předali posádce rychlé zdravotnické pomoci, která muže po definitivním ošetření převezla do nemocnice v Náchodě,“ řekl mluvčí. 

Ve skalách zasahovali profesionální hasiči z Broumova a jejich lezecká skupina z Náchoda. Pomáhali také členové spolku Skalní záchranné služby vzniklé z popudu místních horolezců, hasičů a turistů. S vrtulníkem letecké záchranné služby přiletěl i jeden hasičský záchranář z hradecké centrální stanice, který doprovázel pacienta na podvěsu. Dobrovolná jednotka broumovských hasičů zůstala v záloze na stanici.

Náročný zásah měli i předešlý pátek večer, kdy policisté, hasiči i dobrovolní skalní záchranáři pátrali po několika lidech, kteří zabloudili mezi  Kovářovou roklí a turisticky nepřístupnou Pískovou roklí.

Autor: