Vy jste řidič? Bol som, řekl hlídce muž za volantem, nadýchal 3,7 promile

  14:06
Notně opilého řidiče přistihli strážníci v Hradci Králové. Muž připustil, že popil alkohol, ale když nadýchal téměř čtyři promile, dost se divil. To, že si za volant dlouho nesedne, mu však došlo. Hrozí mu až roční trest.

Strážníci přijali ve středu odpoledne upozornění na skupinku opilých mužů, kteří se na hradeckém předměstí v Březhradu pohybují kolem auta a zřejmě chtějí odjet. Když na místo přijela hlídka, zjistila, že vozidlo jede po silnici velmi pomalu a vzadu mu nesvítí světlo, proto pětačtyřicetiletého řidiče zastavili.

„Muž za volantem byl zjevně opilý. Komunikoval obtížně a jeho pohyby byly nekoordinované. Na dotaz, zda před jízdou požil alkohol, přiznal, že konzumoval ‚vodečku‘,“ popsala mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Na záběrech ze zveřejněného videa muž děkuje pánubohu, že nezpůsobil žádnou nehodu, a také bezelstně strážníky ujišťuje, jak je má rád.

Dechová zkouška u řidiče prokázala 3,42 promile alkoholu. Poté strážníci přivolali hlídku státní policie, opakovaná dechová zkouška pak ukázala dokonce 3,74 promile.

Hlídka muže zadržela a převezla na protialkoholní záchytnou stanici. Den po vystřízlivění ho umístili do policejní cely k provedení dalších úkonů.

Poté policisté sdělili muži podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jelikož jde o cizince, který by se mohl vyhýbat trestnímu řízení, zůstal v cele a dnes byl předveden k soudu. 

„Z vyšetřování vyplynulo, že řidič chtěl své auto po vypití půl litru vodky přeparkovat z jednoho parkoviště na jiné, vzdálené několik desítek metrů. V přejetí z místa na místo mu zabránili strážníci, kteří ho zastavili ke kontrole,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky ho soudce může potrestat až jedním rokem vězení, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Autor: