iDNES.cz

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

  6:08
Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech připomíná spíše oázu klidu. Na zasněžené Krkonoše se budete ze 45 metrů vysoké vyhlídkové věže dívat sami.

Je sobota krátce po obědě a parkoviště u Hoffmanových bud je poloprázdné, u vstupu na stezku v korunách stromů nejsou žádné fronty. Vlastně tu není nikdo, kromě obsluhy pokladny.

Po dřevěném chodníku, který byl v létě obsypaný turisty, jdu sám. Prvního návštěvníka potkávám až po zhruba deseti minutách. Během hodinové procházky po stezce jich napočítám kolem dvaceti.

Stromy, které se v létě zelenaly, jsou pokryté sněhem. Les na úpatí Černé hory vypadá monotónně, ale právě v tom je jeho zimní kouzlo. Chladná scenérie ještě víc vynikne při stoupání na vyhlídkovou věž.

Z jejího vrcholu jsou vidět zasněžené Janské Lázně i lyžaři drandící po sjezdovce Hofmanky. Neméně zajímavý je také pohled přímo dolů pod nohy, sněhem pocukrovaný tobogán připomíná velkého bílého hada.

Příchod zimy a několik decimetrů sněhu, které pod Černou horou od začátku prosince připadly, neznamenaly pro provoz stezky zásadní problém. 

„Využili jsme šestiletých zkušeností z Lipna a najeli na stejný model údržby. Navíc jsme na to byli připravení, i loňská zima byla poměrně bohatá na sníh,“ přiznává Marie Jarkovská, ředitelka Stezky v korunách stromů Krkonoše. Janskolázeňská atrakce má stejné majitele jako stezka u jihočeské přehrady.

Tým údržbářů odklízí sníh a námrazu každé ráno. V arzenálu mají sněhovou frézu, speciální mini traktor s různými nástavci na zametání a posyp, hrabla a lopaty. 

„Pokud je to nutné, uklízíme sníh ze stezky i v průběhu dne, čistíme také zábradlí a adrenalinová stanoviště. Chodníky posypáváme křemičitým pískem, aby neklouzaly,“ popisuje pravidelnou zimní údržbu ředitelka. 

Od 2. července, kdy byla stezka otevřena pro veřejnost, musel provozovatel zavřít pokladny pouze jednou: v neděli 29. října, kdy na Trutnovsku řádila silná vichřice.

Zatímco adrenalinové zastávky s lávkami a balančními podložkami si návštěvníci mohou vyzkoušet každý den, padesátimetrový tobogán je v zimě otevřený spíš sporadicky. Při vysoké vlhkosti je totiž příliš rychlý. 

„Když to podmínky dovolí, tak se snažíme tobogán zprovoznit. Ale v zimě to je možné jen pár dní v měsíci,“ dodává Jarkovská.

Zimní stezka v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních (10.12.2017).

Provozovateli stezky se s předstihem podařilo překonat letošní „plán“ návštěvnosti. Před zahájením provozu doufal, že turnikety projde kolem 200 tisíc lidí. Dosud ji navštívilo už více než 230 tisíc lidí, většina z nich během dvou prázdninových měsíců. Za červenec a srpen to bylo 160 tisíc turistů.

Teď v zimní sezoně je průměrná návštěvnost o víkendu okolo dvou set lidí. „Očekáváme ale, že během vánočních svátků bude zájem přeci jen větší,“ poznamenává Marie Jarkovská.

Atrakce na úpatí Černé hory je otevřená celoročně, jedinou výjimkou bude Štědrý den. V sobotu 16. prosince stezka přivítá první vánoční koncert. Od 11 hodin bude vrchlabská skupina Celtic Spirit hrát vánoční melodie i skotské a irské tradicionály. Na Nový rok je na programu Novoroční zazvonění. 

„Na vrcholu věže bude umístěna dřevěná zvonička, kde si bude moci každý zazvonit pro štěstí v novém roce,“ poznamenává Zdeněk Pop, jenž má na starosti marketing.

Takto vypadala stezka po letním otevření:

2. července 2017

zpět na článek