Hospic odlehčí rodinám z Královéhradecka, charitě chybí ještě 20 milionů

  8:00
Po dlouhých letech příprav se Hradec Králové konečně dočká lůžkového hospice, po kterém odborníci i rodiny v krajském městě volají už téměř dvě dekády. Oblastní charita ho od začátku listopadu buduje ve Stěžerách, kde od Královéhradeckého kraje získala pro novostavbu pozemek v bývalé střední škole.

Objekt za bezmála 180 milionů korun má být hotov koncem příštího roku a provoz by měl spustit na jaře 2026.

To je o dva roky později, než charita původně počítala. Do příprav zasáhly potíže s financováním i zdražení stavebních materiálů. Počítalo se s poloviční sumou. Charita tak musela hledat peníze z více zdrojů.

„Asi třetinu částky se nám podařilo získat dotací ministerstva práce a sociálních věcí, dalšími 60 miliony přispěl Královéhradecký kraj,“ říká ředitel oblastní charity Vojtěch Šůstek.

S uvolněním asi 10 milionů korun počítá hradecké biskupství, které charitu zřizuje, a 30 milionů slíbilo na hospic dát město Hradec Králové.

„Předpokládáme, že velká část klientů bude z našeho města, a přestože hospic není v našem katastru, považujeme to za věc automatickou. Klienti dnes musí jezdit do vzdálenějších míst. Myslíme, že je potřeba lidem v tomto složitém životním momentu poskytnout určitý komfort i geografickou blízkost s rodinami,“ vysvětluje primátorka Pavlína Springerová (HDK).

Osloví firmy i obce

Chybějících 20 milionů korun charita stále hledá, oslovit chce firmy i obce. Z darů a sbírek už financovala přípravy projektu, které dosud vyšly na 8 milionů korun. Na hospic putuje i část výtěžku Tříkrálové sbírky. Začátkem listopadu se v hradecké Filharmonii konal benefiční koncert Národního tchajwanského symfonického orchestru, jehož výtěžek šel na hospic.

„Vybralo se přes 71 tisíc korun, což je dosud rekordní částka, která nás překvapila,“ sdělil mluvčí Filharmonie Alois Neruda.

Hospic na Hradecku citelně chybí. Pacienti na sklonku života, kteří potřebují pomoc přesahující možnosti domácí hospicové péče, musí cestovat do Červeného Kostelce na Náchodsku nebo do Chrudimi. Tamní kapacity jsou však vytíženy.

Lůžka i pro dočasnou pomoc

Hospic měl mít původně 15 lůžek a později počet stoupl na 20. Nakonec charita vychází vstříc potřebám veřejnosti a kombinuje 12 hospicových lůžek s dalšími 8 pro odlehčovací službu. Ta umožní rodinám, které se o nemocné starají doma, aby si odpočaly.

„Pomůže to zejména klientům, kteří jsou vážně nemocní a potřebují vysokou míru péče. Výhodou bude vyšší počet zdravotnického personálu,“ vysvětluje Šůstek.

Jde o problém, na který odlehčovací služby upozorňují už roky. Pečovatelé v podobných zařízeních nemohou vykonávat řadu úkonů, které může provádět odborný zdravotnický personál nebo objednaná externí zdravotní služba.

Charita chtěla hospic vystavět na zelené louce, aby uspořádání objektu mohla navrhnout na míru potřebám klientů. Objekt bude mít dvoupodlažní centrální část se zázemím a jednopodlažní elipsu s pokoji, ambulancí paliativního lékaře a s dalšími prostory.

Hospic má sloužit také jako zázemí pro domácí hospicovou péči, která v Hradci slouží od roku 2013. Vytápění objektu budou obstarávat tepelná čerpadla a počítá se i s osazením solárních panelů. Do nového zařízení charita už začíná shánět zaměstnance, někteří se dokonce už nyní hlásí. Obavy o personální zajištění proto nemá.