Skicentrum v Deštném staví novou šestisedačku, nahradí vlek i pomu

  12:26
Největší investice v historii lyžařského střediska v Deštném v Orlických horách je v plném proudu. Skicentrum staví v areálu Marta I šestisedačkovou lanovku, která nahradí kotvový vlek, tatrapomu i stávající pomalou dvousedačku. Přes léto v Deštném investují kolem 100 milionů korun.

Ještě letos v zimě vozila lyžaře v Kronplatzu v italských Dolomitech, na konci roku se s ní svezou návštěvníci největšího areálu v Orlických horách. Repasovaná šestisedačková lanovka bude největším přepravním zařízením ve středisku. Dosud primát držela čtyřsedačka v areálu Marta II, kterou Deštné pořídilo před sedmi lety.

Novinka znamená pro skiareál investici kolem 85 milionů korun, v Deštném však letos do rozvoje vloží až sto milionů. Lanovka z Itálie bude dlouhá 850 metrů a nabídne i ochranné „bubliny“.

„Bude skoro jako nová. Šestisedačka nahradí všechna přepravní zařízení, která jsme v areálu Marta I měli. Od příští zimní sezony tam bude už jen jedno zařízení. Vleky jsme už odstranili, dvousedačka na demontáž čeká,“ řekl ředitel střediska Petr Prouza. Tatrapomu areál odstranil už před dvěma lety.

Lanovku si Deštné zasmluvnilo už v loňském roce a začalo s přípravnými pracemi. Nedlouho poté, co v březnu skončila zimní sezona, se stavbaři pustili do demontáže vleku, terénních prací a demolice spodní budovy. Trasa lanovky povede právě na místě vleku na opačné straně svahu, než je současná dvousedačka. S betonáží patek pro sloupy pomáhá vrtulník.

„Součástí projektu je i stavba nové dolní stanice lanovky s pokladnami, sociálním zařízením a garážemi pro sedačky. Jde o největší investici v historii skiareálu,“ doplnil Petr Prouza.

Mezi areály Marta I a Marta II vznikly vloni také tři traily, sjezdové stezky pro horská kola odstupňované podle obtížnosti. V příštím roce chtějí v Deštném investovat desítky milionů korun do stavby restaurace se službami. Tím by se měl završit několikaletý plán velké modernizace areálu.

Autoři: ,