Smlouvy s firmami na stavbu stadionu platí, pro Hradec je to milník

  16:12
Datum 14. dubna 2021 nejspíš vejde do historie Hradce Králové jako začátek nejvyšší investice v novodobé historii města. Smlouvy na stadion za 568 milionů korun bez daně jsou podepsané.

Za necelý měsíc uplyne už 55 let, kdy stadion v Malšovicích otevřela porážka Hradce 2:3 s brazilským Vasco da Gama. Jakého soupeře město pozve na slavnostní zahájení fungování nové arény není známo, avšak stavební konsorcium Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont mají na budování přesně dva roky.

Zástupci hradecké radnice ve středu totiž podepsali smlouvy se sdružením firem. Na místě někdejšího Všesportovního stadionu vznikne multifunkční aréna nejen pro hradecké fotbalisty.

Demolice, na kterou má město stavební povolení, začne letos na podzim, ještě předtím bude nutné dopracovat projektovou dokumentaci a požádat o schválení změny stavby.

„Prvním signálem, že se něco děje, bude snesení lízátek. Budeme je přímo na místě rekonstruovat a vytvoříme nové osvětlení, které vrátíme na místo. Naší ambicí je nejen vytvořit architektonický skvost, ale i něco, co bylo zadáním číslo jedna, tedy multifunkčnost,“ řekl Ondřej Novák, předseda představenstva stavební firmy Strabag.

Víceúčelovost se pro architektonický tým kolem autora návrhu Tomáše Vymetálka stala téměř zaklínadlem.

Aréna poslouží sportu, trhům či divadlu

Jen ve stručnosti: arénu obkrouží 600 metrů dlouhý běžecký ovál, pod východní tribunou bude stometrový tunel s osvětlenou trojdráhou, do hlediště na hrací ploše se například kvůli koncertu vejde 25 tisíc diváků a do venkovního amfiteátru 1500 lidí, uvnitř má být šest tělocvičen, sedm víceúčelových sálů, až 60 lůžek pro sportovce, počítá se s 12 skyboxy, z toho dvěma velkoprostorovými.

Město si slibuje, že stavba se stane kulturně-sportovním centrem například pro trhy, výstavy, kongresy, plesy nebo divadelní představení.

„Inspirací pro nás byly druholigové stadiony v Německu, které jsou sice funkčně brutálně dokonalé, ale mají vadu, že nejsou tak moc hezké. Studovali jsme i stadiony ve Švýcarsku, které jsou nádherné, ale za úplně jinou cenu. Snažili jsme se všechny ty vědomosti přetavit ve výsledek. Sami jsme na začátku netušili, kolik multifunkcí se nám podaří vymyslet. Podmínky obsahovaly spoustu požadavků na multifunkci. Byla to obrovská hora dokumentů, kterou jen sestudovat byla pro malý kolektiv práce na mnoho desítek hodin,“ konstatoval Vymetálek.

Úleva města, nikdo se neodvolal

Náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS) připomněl tři předchozí tendry, které město nedotáhlo, vrcholem podle něj bylo, když v tom třetím zhotovitel nabídl cenu vyšší o 150 milionů než bylo maximum města.

„Na začátku jsme prohrávali skoro kontumačně, nyní ale hrajeme minimálně na remízu. Věřím, že druhý poločas bude daleko rychlejší a lepší a do 24 měsíců od dnešního dne budeme přebírat nový stadion,“ upozornil Bláha.

Podle primátora Alexandra Hrabálka byly velmi nároční především poslední dva týdny. „Nevěděli jsme jsme, jestli se někdo odvolá, jestli dostaneme ránu z jedné nebo z druhé strany. Naštěstí se to nestalo,“ připomněl primátor čekání na případné připomínky v patnáctidenní lhůtě pro podání námitek.

Začíná hledání nového majitele

Aréna pro osm tisíc diváků bude domovem pro druholigové fotbalisty Hradce Králové. Budování je podle předsedy klubového představenstva Jana Michálka zárukou další existence.

„Bez důstojného domova by klub čekal postupný, ale neodvratný zánik, protože dosavadní situace odrazovala fanoušky i partnery. Nová aréna je pro klub bez přehánění novým začátkem,“ zdůraznil Michálek.

Majitelem klubu je město, které se dlouhodobě netají přáním najít nového vlastníka. Nejblíž k tomu bylo před čtyřmi lety, kdy však vstup bývalého fotbalového reprezentanta Iva Ulicha neschválilo zastupitelstvo. S novým domovským stadionem prý hledání partnera půjde podstatně lépe.

„Klub se stadionem má úplně jinou hodnotu než bez něj. Očekáváme, že rozhovory o vstupu strategického partnera do klubu začnou v nejbližším období,“ uvedl Michálek.

„Náš klub můžeme směle nabízet zájemcům, protože bude mít velmi důstojný stánek. Věřím, že na to, co dnes vidíme na vizualizaci, se chytí opravdu kvalitní zájemce o vstup. Určitý procentuální podíl bychom si ale každopádně rádi nechali, jeho výše bude záležet na tom, s kým budeme podepisovat smlouvy a jak se dohodneme,“ doplnil primátor Hrabálek.