Ukrajinec dostal 15 let za škrcení těhotné expartnerky, ta se bojí jeho přátel

  11:40
Krajský soud v Hradci Králové potrestal Ivana K. z Ukrajiny za pokus vraždy jeho expřítelkyně patnácti lety ve věznici se zvýšenou ostrahou. Podle obžaloby loni v září u nádraží v Potštejně na Rychnovsku škrtil svou bývalou partnerku lanem, pomohli jí kolemjdoucí. Žena taktéž původem z Ukrajiny byla ve třetím měsíci těhotenství.

Ivan K. u Krajského soudu v Hradci Králové čelí obžalobě, že se pokusil zavraždit bývalou partnerku. (8. března 2023) | foto: Martin Veselý, MAFRA

U soudu třiačtyřicetiletý obžalovaný na svoji obhajobu tvrdil, že ženu zavraždit nechtěl, že se do lana zamotala sama, když mu chtěla zabránit v sebevraždě. Napadená žena ale vypráví o stalkingu a brutálním napadení, což potvrzují i studenti, kteří šli na stejný vlak jako poškozená a pokus o vraždu překazili. Za pomoc jeden z nich obdržel ocenění od policie.

Ani soud obhajobě Ivana K. neuvěřil a poslal ho na 15 let do vězení. „Soud neshledal žádné polehčující okolnosti, naopak shledal několik okolností přitěžujících,“ citovala z odůvodnění rozsudku mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Obžalovaný u soudu neprojevil lítost nad spáchaným činem, napadená žena byla navíc těhotná, na což zákon pamatuje zvýšenou sazbou. Přestože obžalovaný tvrdil, že o jejím těhotenství nevěděl, poškozená i její současný partner potvrdili, že o jejím stavu informovaný byl. V době činu byla ve třetím měsíci těhotenství.

Událost se stala 10. září loňského roku krátce před osmou hodinou večer na přístupové cestě k vlakovému nádraží v Potštejně. Muž si podle obžaloby čin předem rozmyslel a vybral místo i zbraň. Na svou bývalou partnerku si počkal, když šla ze zaměstnání na vlak. Přinesl si tažné autolano a oznámil jí, že zemře.

8. března 2023

„Zaklekl ji na hrudi a lanem ji škrtil po dobu několika minut, opětovně se slovy, že poškozená zemře. Poškozené se podařilo zasunout ruku pod lano obepínající její krk, a zabránit tak úplnému utažení lana,“ četla z obžaloby státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Čin překazili dva studenti, kteří šli právě na vlak a zaslechli křik ze křoví. Starší z nich David Vecko na muže zařval. Když si všiml škrcené ženy, strčil do Ivana K. a srazil ho na zem. Ten z místa ujel autem a policie ho zadržela ještě týž večer, když v Hradci Králové vzdáleném 40 kilometrů způsobil dopravní nehodu. V krvi měl tehdy 2,5 promile alkoholu.

Cizinec škrtil lanem těhotnou expřítelkyni, zachránili ji neplnoletí kluci

Senát uznal Ivana K. vinným z obou skutků uvedených v obžalobě. Závažnějším z nich je nedokončená vražda jeho ukrajinské expartnerky, druhým je ohrožení pod vlivem návykové látky, k čemuž se obžalovaný u soudu doznal.

Policie u něj ve voze našla prázdnou lahev vodky. Obžalovaný u soudu tvrdil, že ji vypil s kamarádem. „Bylo to poprvé v životě, kdy jsem řídil opilý,“ tvrdil soudu obžalovaný.

Poškozenou hlídal člen justiční stráže

Obžalovaný čekal na soud ve vazbě, kde zůstane i do odvolacího soudu. Do soudní síně ho ve středu přišlo podpořit několik ukrajinských spoluobčanů. Aby se soud vyhnul případným incidentům v předsálí, upravil kvůli tomu pořad jednání.

Těhotnou poškozenou, která byla jen den před plánovaným porodem, i jejího partnera a otce dítěte v roli svědka, vyslechl oproti původnímu plánu ještě před přestávkou a přidělil jim člena justiční stráže.

„Doprovoďte prosím paní poškozenou do předsálí a případně až před budovu, abychom zabránili případným nepříjemnostem,“ instruoval předseda senátu Miroslav Veselský strážce.

Poškozená u soudu vyjádřila obavy, že ji bude někdo z přátel obžalovaného obtěžovat a vinit z jeho odsouzení. Na to ji Veselský odpověděl, že soud nemůže zajistit, aby se tak nestalo. Upozornil ji však, že se může obrátit na policii, která by jí v takovém případě měla pomoci.

Rozsudek zatím není pravomocný. Ivan K. se na místě odvolal. Státní zástupkyně Lenka Faltusová si ponechala lhůtu k rozhodnutí.

Autoři: ,