Zbil a škrtil souseda, který si stěžoval na hluk. Dostal 3,5 roku vězení

  14:08
Královéhradecký krajský soud poslal na 3,5 roku do vězení pětatřicetiletého Jakuba Linka, který letos v únoru v Hradci Králové surově ztloukl a škrtil sedmdesátiletého souseda jen proto, že si stěžoval na hluk. Obžalovaný byl v době činu opilý a navíc v podmínce, původně mu hrozilo až 18 let vězení za pokus o vraždu.
Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin VeselýMF DNES

Jakub Linek podle obžaloby vykopl dveře od bytu svého souseda v paneláku v hradeckých Věkoších 20. února po 15. hodině. 

Sousedé se nejdříve pohádali, protože si sedmdesátiletý senior, který bydlel o patro výš, stěžoval na hlučné chování Linka. Ten ho ale ve stavu středně těžké až těžké opilosti fyzicky napadl.

„Tak ty si nedáš pokoj, furt si mě budeš všímat a budeš mě bonzovat,“ křikl obžalovaný na seniora a opakovaně ho bil pěstmi do obličeje a horní části těla v oblasti žeber. V mlácení podle spisu pokračoval i poté, co poškozený upadl na zem. Obžalovaný si k němu klekl, bil jej pěstmi a rukama ho škrtil.

„Mačkal mu dýchací cesty, aby nevolal o pomoc, a způsoboval mu tím dechové potíže, respektive jej přidušoval, přičemž tímto způsobem mu zasadil středně velkou až větší intenzitou užitého násilí nejméně čtyři údery pěstmi proti pravé straně obličeje a hrudníku a pravému předloktí,“ popisuje obžaloba.

Senior musel na operaci

Obžalovaný způsobil poškozenému velmi vážná zranění, se kterými musel muž na operaci a byl hospitalizován až do poloviny března. Senior utrpěl mimo jiné zhmoždění měkkých tkání pravé poloviny obličeje, tříštivou zlomeninu pravého lícně-čelistního komplexu, tříštivou zlomeninu spodiny pravé očnice, zlomeniny osmého a devátého žebra a zlomeninu pravé loketní kosti.

Navíc obžalovaný vykopnutím vstupních dveří do bytu způsobil poškozenému také škodu za 2 500 korun. Po příjezdu policie nadýchal tři promile alkoholu.

Za pokus o těžké ublížení na zdraví a přečin porušování domovní svobody ho senát krajského soudu poslal na 3,5 roku do věznice s ostrahou. Navíc má poškozenému zaplatit majetkovou i nemajetkovou škodu.

Původně obžalovanému hrozilo 10 až 18 let vězení, protože policie případ kvalifikovala jako pokus o vraždu. Policisté navíc zjistili, že muž byl v říjnu 2018 odsouzen za obdobný trestný čin k podmíněnému trestu v trvání jednoho roku se zkušební dobou 30 měsíců, která měla vypršet za dva měsíce.

Obhájce obžalovaného po poradě s klientem uvedl, že se vzdávají práva na odvolání. S rozsudkem souhlasila i státní zástupkyně. Verdikt je tedy pravomocný.