Sokolí rodina s mláďaty v Teplických skalách zahynula, kvůli ptačí chřipce

  13:08
Dva sokoli, kteří hnízdili v Teplických skalách v chráněné krajinné oblasti Broumovsko, o víkendu uhynuli. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva na Státním veterinárním ústavu prokázala nákazu ptačí chřipkou. Ta není mezi volně žijícími ptáky výjimečná.

Sokol na stromě na Broumovsku. | foto: Petr Kafka

„Ptáky jsme odvezli na pitvu, aby se vyloučilo cizí zavinění. Někdy se totiž zjistí, že zvířata byla otrávená. V případě sokolů v Teplických skalách ale byla příčinou nákaza ptačí chřipkou. I tak je to každopádně smutná zpráva. Doufáme, že ostatní sokolí páry na Broumovsku mladé úspěšně vyvedou,“ uvedl Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Letos pracovníci agentury na Broumovsku zaznamenali pokusy o hnízdění celkem osmi sokolích párů. Vloni se zde podařilo vyvést mláďata čtyřem párům, což bylo nejvíce za posledních 70 let. Sokoli totiž vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000.

Okruh v Teplicích se otevře

Ochranáři na jaře kvůli hnízdění chráněných sokolů stěhovavých pravidelně omezují přístup do některých míst ve skalních městech. V Teplických skalách jde zpravidla o úsek prohlídkového okruhu v blízkosti Chrámových stěn, včetně modré turistické značky.

„Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách také pominul důvod pro uzavření okruhu pro turisty a je opět přístupný. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří toto omezení respektovali. Kvůli hnízdění sokolů je stále uzavřena Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš. Průchod kolem vyhlídky je však pro turisty zachován,“ dodal Kafka.

Ornitologové za letošní rok zaznamenali už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských. Naposledy tento týden našla kolemjdoucí na Toužimsku uhynulou samici ohroženého orla mořského, uhynulo i její mládě v hnízdě.

Autor: