Na hřebenech i v údolích Krkonoš sněžilo, po středě se čeká oteplení

  18:06
Přestože je polovina května, na hřebenech Krkonoš v úterý padal sníh. Drobný poprašek ojínil krajinu nejen na Sněžce nebo Malé Úpě, ale i v nižších partiích Obřího dolu. Sněžit by mohlo ještě ve středu, pak už mají i na horách stoupnout teploty nad nulu.

Nebylo to žádné souvislé sněžení, spíš několik přeháněk. Ze záběrů webkamery v Obřím dole je patrné, že mokrý sníh padal v noci na úterý, po poledni i kolem třetí hodiny odpoledne. Na zemi se vytvořila bílá vrstva, která však s největší pravděpodobností brzy roztaje nebo ji rozpustí déšť.

„Byl to déšť se sněhem, dole v Peci to hned tálo, na zemi se ani nevytvořila pokrývka,“ reportoval odpoledne redaktor MF Dnes Tomáš Plecháč z Pece pod Sněžkou.

Zato ve vyšších polohách se bílá pokrývka udržela. Zatímco v Obřím dole byla odpoledne teplota mírně nad bodem mrazu, na Sněžce ukazovala meteostanice téměř minus 4 stupně. V Horní Malé Úpě, která je v nadmořské výšce 1050 metrů nejvýše položenou krkonošskou vsí, sněhový poprašek skrývala mlha, ta zahalila výhled i na Sněžce.

Fotogalerie

„Nahoře opravdu sněžilo a hora je v podstatě pod malou, ale stále souvislou vrstvou sněhu,“ řekl iDNES.cz správce České poštovny Anežka na Sněžce Dalibor Blaha.

„Je tu taková poletující jinovatka. Starousedlíci říkají, že v květnu je sníh na horách normální. Sněžívává občas i v červnu a pak zase v září. V noci tu byly minus dva stupně,“ popsal situaci na horách starosta Malé Úpy Karel Engliš.

Podle meteorologů vydrží chladné počasí na horách ještě ve středu. Ve čtvrtek by se mělo oteplit na 6 stupňů.

„Ještě zítra by v polohách nad tisíc metrů mohlo něco spadnout, ale od čtvrtka už půjdou teploty postupně nahoru. O víkendu i na dvacet stupňů,“ doplnil meteorolog Imrich Drapák z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Autor: