Autorka kamenné spirály na Sněžce se přihlásila, dostala pokutu pět tisíc

  11:34,  aktualizováno  12:05
Autorka spirály na vrcholu Sněžky se dnes ráno přišla sama dobrovolně přihlásit do Vrchlabí na Správu Krkonošského národního parku. Dostala pokutu pět tisíc korun a slíbila brigádnickou pomoc. Na Facebooku o tom informuje sama správa.

Neznámí výtržníci v noci na vrcholu Sněžky v zakázané zóně poskládali kameny do obrazců, které pak obarvili. Podle správců národního parku ohrozili chráněné rostliny a živočichy. (5. září 2019) | foto: archiv Správy KRNAP

Podle ochranářů se původkyně dílka omluvila. Prý si neuvědomila, že může být jakkoli problematické. Byla to Češka ve středním věku.

Správa parku mohla uložit pokutu nejvýše 10 tisíc korun, rozhodla se pro poloviční částku.

„Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné. Na druhou stranu jsme nesáhli k vyšší možné hranici, protože se viníci sami dobrovolně přihlásili, vše zcela narovinu přiznali, projevili lítost a ohledání na místě ukázalo, že naštěstí nedošlo k žádnému významnému poškození fenoménů, které poškozeny být mohly - použili pouze na povrchu ležící kameny a nezasáhli do půdního krytu, nepoškodili naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin,“ zdůvodnili své rozhodnutí zástupci Správy Krkonošského národního parku.  Původně uváděli, že se jedná o více lidí, proto i ve zdůvodnění použili množné číslo.

Připomínají také, že řetězové zábrany na Sněžce nejsou pro bezpečnost návštěvníků, ale pro ochranu toho cenného, co stále na vrcholu naší nejvyšší hory máme, před poškozením náporem tisíců lidí, kteří se na Sněžce v letních dnech denně vystřídají.

Na facebookovém profilu pak správci parku upozornili, že o zákazu vstupu za řetězy informují na Sněžce vícejazyčné cedule.

Fotogalerie

„Plánujeme na vrcholu nějaké změny - nejspíš přibude informačních cedulí, zábrany se trochu změní, aby bylo jasnější, že nejsou určené k přelézání a budeme se snažit zpříjemnit lidem určenou část vrcholu nějakými novými možnostmi k sezení, vylepšením vyhlídkových míst a podobně. Držte nám palce, ať se nám podaří s tím už příští rok začít,“ plánují ochranáři.

Na vrcholu hory se objevil vyskládaný a pak nabarvený obrazec z kamenů po noci ze středy na čtvrtek. Vznikl podle informací ochranářů už ve středu pozdě odpoledne. Správce parku na něj ráno upozornil majitel České poštovny, hlídka ochranářů to vyfotila, pak kameny hned rozebrala.

Autoři: ,