„Z provedených důkazů vyplývá, že první poškozený s největší pravděpodobností opustil místa vyhrazená pro turisty a při pokusu o fotografování uklouzl z úbočí Sněžky. Po jeho pádu se k místu, odkud uklouzl, přiblížila skupina, kterou událost zaujala. Bohužel jeden z těchto lidí ze Sněžky také spadl. Nebylo zjištěno, že by se na smrti obou obětí podílely další osoby,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Okresní prokuratury v Jelení Hoře Tomasz Czulowski.
Policie už den po tragédii řekla pro TVN24, že pád obou mužů byl nejspíš nešťastnou nehodou. Případ od počátku vyšetřuje jako neúmyslné zavinění smrti.
„Byly shromážděny rozsáhlé důkazy. Mimo jiné jsme získali posudky znalce z oboru soudního lékařství, který provedl pitvu obětí a stanovil, že příčinou smrti byla zranění utrpěná v důsledku pádu z výšky. Byli také vyslechnuti svědci události,“ popsal mluvčí prokuratury.
Na místo letěly tři vrtulníky
Záchranáři se dozvěděli o nehodě v úterý 30. ledna po 14. hodině. Povolali do záchranné akce celkem 22 členů polské horské služby i šest polských vojáků. Zapojili se i čtyři záchranáři české horské služby a dva vrtulníky zdravotnické záchranné služby. Jeden vrtulník vyslali Poláci.
První informace o zřícených lidech se různily, mluvilo se o dvou, třech i čtyřech osobách. Záchranáři vybavení mačkami a cepíny nakonec objevili pouze dvě těla a ukončili pátrání po 18. hodině.
Muži se sesunuli z vrcholu severním úbočím Sněžky takzvaným žlabem smrti a překonali i Jubilejní cestu, která je v zimě zavřená a vede od Slezské boudy na vrchol. Oběti urazily asi 900 metrů zledovatělým terénem, k vyzvednutí ostatků ze dna kotle záchranáři použili lana a lanovku. Těla převezli do Karpacze, zásah končil ve 21:30 hodin.
Muži se neznali
Jak den po tragédii uvedla pro TVN24 mluvčí policie v Jelení Hoře, zahynul 47letý muž z Dolnoslezského vojvodství a 23letý muž z Lubušského vojvodství. Podle policistů nebyli příbuzní ani se neznali.
Událost se dvěma uklouznuvšími zachytil turista, který si na telefon natáčel poslední desítky metrů svého výstupu na Sněžku. Záběry pak zveřejnil na síti X polský portál Remiza.pl. Objevilo se i jiné video s jednou z obětí ve svahu. Proti neetickému zveřejnění se ohradila na serveru Tatromaniak manželka zemřelého muže: „Jakým právem jste to udělal? Kde je vaše srdce, svědomí?“ napsala.
Další pád ze Sněžky následoval o několik dní později, konkrétně 6. února. Tehdy se z Jubilejní cesty na severním úbočí Sněžky na polské straně hory zřítila česká turistka. Ženě se nic nestalo. Po cestě, která je v zimě uzavřena, šla ve skupině s dalšími pěti lidmi. Z kotle, kam dopadla, pak pokračovala do Karpacze.
Pád z ledového hřebenu bez vybavení nezastavíte, říká náčelník horské služby |
Také 24. února odpoledne se ze Sněžky zřítil z takzvané řetězové cesty na polskou stranu dvaatřicetiletý český turista, urazil asi půl kilometru. Záchranáři jej vrtulníkem vyzvedli a ve vážném stavu přepravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Před složitými povětrnostními podmínkami na nejvyšší hoře Krkonoš horští záchranáři letos varovali opakovaně. Při oblevách se tvořila ledová krusta, na cestách byly ledové plotny, řetězové zábradlí se zcela ztrácelo pod sněhem. Horská služba proto doporučovala nesmeky, hůlky i mačky. Někteří turisté se tam však vydávali v teniskách či dokonce se sáňkami, aby se dolů svezli.
„Nedají si říct.“ Na Sněžku vyrážejí turisté v teplácích, dolů jezdí na sáňkách |
I kvůli poruše jednoho z motorů lanovky se z české strany v únoru dalo dostat z Pece pouze na Růžovou horu, nikoli až na vrchol Sněžky. Turisté stoupali nahoru z české i polské strany pěšky.
„Počasí se mění, poslední zimy jsou teplejší, jsou větší výkyvy teplot a posouvá se standardní hranice deště a sněžení. Prší i ve vyšších polohách, což dříve nebývalo tak časté,“ vysvětloval složité podmínky náčelník krkonošské Horské služby Pavel Cingr.
V únoru 2022 se z vrcholu Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky mladý muž. Jeho pád po strmém zledovatělém svahu byl dlouhý téměř 400 metrů, muž ale přežil. V lednu roku 1975 skončil obdobný pád turisty do údolí Lomničky smrtí tří lidí. Tehdy po pádu zledovatělým svahem zahynul turista i dva členové krkonošské horské služby, kteří se ho pokusili zachránit.