Pád ze zledovatělé Sněžky nepřežili dva lidé, další záchranáři nenašli

  15:40,  aktualizováno  31. ledna 9:50
Kvůli pádu turistů na zledovatělém povrchu Sněžky musela horská služba v úterý zorganizovat záchrannou akci. Podle mluvčí policie v Jelení Hoře dva lidé pád na polské straně hory nepřežili. Členové polské horské služby až do podvečera pátrali po dalších lidech, ale prvotní informace se nepotvrdily. Nikdo další se podle záchranářů z hory nezřítil.

Horská služba v Peci pod Sněžkou obdržela zprávu o neštěstí okolo 14:00 od polské turistky.

„Oznámila pád několika osob ze Sněžky na polskou stranu do kotle Lomniczky. Informaci potvrdil i záchranář horské služby, který byl na Slezském domě. Na pomoc poraněným se ihned vydala šestičlenná skupina záchranářů z Pece pod Sněžkou a polské horské služby GOPR,“ uvedl mluvčí Horské služby České republiky Marek Fryš.

Do sedla pod Sněžkou zamířily také tři vrtulníky zdravotnické záchranné služby z české strany a jeden polský.

„Po několika minutách pátrání horští záchranáři nalezli dvě těla bez známek života. Dle prvních informací z místa zásahu se jednalo o polské turisty. Jeden z nich sklouzl z vrcholu a zastavil se zhruba 250 metrů pod Jubilejní cestou. Tělo druhého turisty záchranáři objevili až na dně údolí,“ dodal Fryš.

Mluvčí polské letecké záchranné služby Justyna Sochacká řekla, že záchranáři stále pátrají po jednom nebo dvou lidech. Nejdříve je hledali z vrtulníku, nikoho však nenašli. Pak do akce vyrazili po zemi členové polské horské služby.

„Dosavadní pátrání nepotvrdilo, že by se měl na místě nacházet někdo jiný,“ řekl v 17:15 mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák. „Vrtulník se v tuto chvíli vrací na základnu do Hradce Králové,“ dodal.

Ukončení pátrání v úterý večer potvrdil i mluvčí Horské služby České republiky Marek Fryš. „Záchranná akce pokračovala zhruba do 18:30, vyprošťovali jsme obě těla a transportovali je do sedla pod Sněžkou. Zároveň jsme dohledávali další osoby, protože první informace byly velmi vágní, ale nakonec se ukázalo, že nikdo jiný se nezřítil,“ upřesnil.

Redaktor MF DNES, který byl v době nehody v Peci pod Sněžkou, z místa hlásil, že vrtulník letecké záchranné služby nejdříve zamířil ke stanovišti horské služby a pak neprodleně odlétl směr Sněžka. Cesty do kopců – například okolo Karlova Vrchu nedaleko dolní stanice lanové dráhy na Sněžku – jsou v těchto dnech skutečně zledovatělé, leckde dělá problém vyjet rolbě a skútru.

Hodí se také nesmeky. Hlavně pochody z kopce po lesních cestách, kam celý den nesvítí slunce, jsou v takovém počasí často jen pro odvážné. Na hřebenech sice panovalo celý den krásné počasí, ale turistika je v těchto dnech v Krkonoších poměrně zrádná. Namrzlé jsou také sjezdovky v Peci, ale lyžuje se normálně.

Výstraha platí již několik dní

Polský Krkonošský národní park v úterý ráno varoval na síti X před zledovatělými povrchy. O víkendu se na ledu pohmoždilo devět lidí, polská turistka tehdy spadla kvůli ledu z cesty na české straně Sněžky.

I česká Horská služba vydala již v pondělí výstrahu na silně zledovatělý terén na Sněžce a v jejím blízkém okolí: „Doporučujeme užití maček či nesmeků. Dále pozor na řetězové cestě vedoucí od Slezské boudy - vrchol Sněžky. V horní partii cesty jsou již řetězy pod sněhovou pokrývkou a neplní již tak svoji zádržnou funkci.“

V Krkonoších platí nejnižší, tedy první stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Upozornění na ledovku a náledí platí po celých horách.

Nehody s více oběťmi jsou však Krkonoších poměrně výjimečné. Například v červnu 2022 zahynuli v důsledku nepřízně počasí tři lidé, když na jejich auto spadl strom, jeden člověk z vozu skončil v nemocnici. Nehoda se stala na silnici II/252 do Malé Úpy. Pád asi 30 metrů vysokého smrku tam pravděpodobně způsobil poryv větru.

V březnu 1998 pak zemřeli dva horolezci, kteří traverzovali v Labském dole přes Astmanovu plošinu. Při sestupu žlabem se utrhl sněhový převis a muži spadli z asi dvousetmetrové výšky a zahynuli.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: , , ,