Skútraři a skialpinisté ničí přírodu Krkonoš, správci rozdávají pokuty

  9:40
Řidiči skútrů si v Krkonoších nedají pokoj. Jezdí, kde nesmí, ničí přírodu i běžecké tratě a ohrožují chráněného tetřívka. Krkonošský národní park (KRNAP) marně bojuje i s náporem neukázněných skialpinistů. Od soboty hrozí „hříšníkům“ mnohatisícové pokuty.

Rozježděné stráně v Krkonoších, kde se lyžovat nesmí (1.2.2019). | foto: KRNAP

Ani po dvou letech, kdy se reportéři iDNES.cz zúčastnili zátahu policie a strážců krkonošského parku na piráty na skútrech, se na horách nic nezměnilo k lepšímu. Řada řidičů sněžných skútrů jezdí do zakázaných zón, ruší zvěř, dělá nepořádek a ohrožuje běžkaře. Situace už došla tak daleko, že správci parku vyhrožují mnohatisícovými pokutami a výrazným posílením hlídek.

Aby toho nebylo málo, novými hříšníky jsou skialpinisté. Moderní sport, který v Česku zažívá obrovský vzestup popularity, provozují na hřebenech tisíce turistů. Každý si chce po výstupu s tuleními pásy užít dobrodružný sjezd volnou krajinou, problém však je, že je to v Krkonoších skoro všude mimo sjezdovky a oficiální turistické cesty zakázáno.

S vrcholem sezony, kdy v Česku začínají jarní prázdniny, se nyní největší horský nešvar ještě rozšíří.

Problémy dělají i cizinci, nedávno dostal pokutu polský řidič skútru, kterého chytili mimo povolené trasy pod Lesní boudou.

Jezdci bývají často agresivní. Na hlídky, které je chtějí pokutovat, najíždějí, byl i případ, kdy jim na skútru urazili ližinu.

„Nejtěžší je hříšníka chytit. Ať jsou na lyžích, nebo na skútru, ve většině případech se snaží ujet. Navíc často mají helmu a kuklu, takže je nemůžeme nijak identifikovat a jsou pro nás nedostižitelní. Většinou se jedná o Poláky, kteří se prohání u Malé Úpy a okolo Pece pod Sněžkou,“ říká vedoucí strážců parku z Pece pod Sněžkou Ondřej Moštek.

Situace se podle něj rok od roku zhoršuje, bezohledných turistů přibývá. „Když už někdo dostane pokutu, třeba kvůli ohrožování hnízdění tetřívka, většinou nám řekne, že to je jen pták, který snad ani neexistuje, protože ho nikdy neviděl,“ přibližuje.

Situace v Krkonoších je v těchto dnech napjatá. Hory očekávají s jarními prázdninami další nával turistů, a park jde do protiútoku. Už v sobotu začaly na vytipovaných místech mnohem častější kontroly. „Na některých místech budeme schopni být ve dne v noci a budeme dávat vyšší pokuty. Snad to někoho přiměje těmto místům se vyhýbat,“ doufá Moštěk.

Podle mluvčího Krkonošského národního parku Radka Drahného je problém také v tom, že v dnešní době si může sněžný skútr nebo skialipinistické vybavení pořídit mnohem víc lidí než dřív.

„Dříve ho mělo jen pár lidí. To samé platí o skialpech, které zažívají boom. Ještě před pěti lety na nich skoro nikdo nejezdil, teď je má skoro každý a vyhledává si v horách cesty, které pro to nejsou vůbec vhodné,“ podotýká.

Hledají adrenalin

Na skútrech se v zakázaných oblastech většinou prohání mladí a nezkušení jezdci. Jezdí až stovkou, hledají adrenalin. „Jezdí i na místech, kam chodí turisté na procházku. Nejsou ohleduplní,“ připomíná Drahný.

Oblíbenou destinací pro skútry jsou Horní Mísečky nebo trasy mezi Pecí pod Sněžkou a Výrovkou.

Správcům parku nejvíc vadí, že bezohlední jezdci ohrožují chráněného tetřívka.

„Je to kritické období. Ptáci si pod sněhem vyhrabávají nory, které je chrání před nepříznivým počasím a predátory. Bohužel nám do hnízdících oblastí vyráží skialpinisté a lyžaři vyhledávající adrenalin,“ říká dále Drahný. 

Obává se prý chvíle, kdy někdo vzácného ptáka přejede (více o tetřívkovi čtěte v článku V Krkonoších vzniknou nová tokaniště).

Po dobrém to prý s bezohlednými řidiči skútrů a se skialpinisty už dál nejde.

„Tudy cesta nevedla. Každý takovýhle super sjezd nebo super výšlap znamená bezohledný útok na kriticky ohroženého živočicha,“ zdůrazňuje mluvčí.

Do hlídek se zapojují i policisté. „Pokud někoho zastavíme, zkontrolujeme mu doklady a provedeme dechovou zkoušku,“ poznamenává mluvčí krajské policie Ondřej Moravčík.

Před dvěma lety byli reportéři například u toho, když hlídka kousek nad Richtrovými boudami zastavila rolbu označenou jako taxi. Řidič neměl ke vjezdu do národního parku povolení, a tak dostal pokutu dva tisíce korun. V jiných případech může dostat až deset tisíc. Pokud u sebe nemá dostatečnou hotovost, míří prohřešek do správního řízení, kde může „vyfasovat“ až sto tisíc.