V Hradci otevřeli unikátní simulační centrum, kde se operuje srdce nanečisto

  15:22
Medici i odborníci v Hradci Králové budou trénovat srdeční operace v novém Simulačním centru pro mimotělní oběh a terapii ECMO. Dosud sbírali zkušenosti přímo na operačních sálech, nyní si však postupy mohou nacvičovat na moderních přístrojích, tedy bez rizika pro pacienty.

Simulační centrum je v Česku zcela unikátní. Dosud bylo podobné zařízení nejblíže v Berlíně.

Vybavení místnosti se přitom neliší od běžného operačního sálu, jen na stole leží místo skutečného pacienta figurína vybavená simulační technologií, která dokáže lékařským přístrojům modelovat různé kritické stavy, které mohou při operaci srdce nastat.

„Najednou se vám vrací ze žíly ohromné množství vzduchu, třeba jim povyjede kanyla a návrat krve není žádný. Musíte to nahlásit chirurgovi, vypnout mimotělní oběh a udělat takové manévry, abyste opět odvzdušnil celou soustavu,“ popisuje jednu z možných situací Martin Volt, vedoucí Oddělení mimotělního oběhu a podpůrných systémů Kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní nemocnice.

Právě na takové situace se mohou nově operatéři mimotělního oběhu připravit, aniž by přitom hrozilo, že dojde k poškození zdraví pacienta nebo i k jeho smrti.

Dosud medici, ale i zkušení perfuziologové (v kardiologickém operačním týmu se starají o okysličení krve pomocí přístroje pro mimotělní oběh, pozn. red.) cvičili jen při reálných operacích nebo ze skript. Nacvičit si tu mohou i komunikaci s kardiochirurgy u operačního stolu.

Zázraky české medicíny. Naději dává kost z tiskárny i lék na rakovinu prostaty

„Operatér k vám stojí zády, vy ani nevíte, co tam dělá, takže komunikace je opravdu důležitá,“ pokračuje Volt s tím, že takovou černou můrou všech je výměna oxygenerátoru za chodu. „Právě to si tady ale mohou odborníci vyzkoušet s tím, že nijak neohrozí pacienta,“ doplňuje.

„Perfuziolog je jako pilot“

Specializované výukové pracoviště vzniklo na kardiochirurgické klinice v Pavilonu Akademika Bedrny a je prvním svého druhu v Česku. Vzdělávat by se zde měli lékaři z celé republiky. Jednotlivé postupy lze totiž na rozdíl od běžných operací, kdy závažná situace většinou ani nenastane, nacvičovat opakovaně.

„Jsem velice rád, že toto specializované simulační centrum vzniká právě tady. Nejen proto, že v Hradci Králové byla provedena první srdeční operace v Československu, ale především proto, že hradecká kardiochirurgie spolu s mimotělním oběhem a dalšími podporami patří skutečně ke špičce v naší republice a v některých oblastech ke špičce evropské,“ říká děkan hradecké lékařské fakulty Jiří Manďák.

„Význam tohoto simulačního centra daleko přesahuje naši regionální působnost a má zásadní celonárodní, ba přímo přeshraniční význam. Očekáváme, že ho budou využívat nejen zájemci z České republiky, ale i ze zahraničí,“ míní ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Aleš Herman.

Počínání perfuziologů přirovnává Martin Volt k profesi pilota letadla. I ten má mnohdy jen pár vteřin, aby na nečekané komplikace zareagoval.

Náročnější je sedět v kanceláři než operovat, říká expert na transplantace

„Při mimotělním oběhu proteče pumpou pět litrů krve za minutu. V rezervoáru máme třeba 500 mililitrů. Když někde dojde k chybě, během pár vteřin je vypumpovaný a zavzdušněný. Nejdůležitější je tak lidské oko, vše musíte předvídat a mít zkušenosti co dělat,“ upozorňuje Volt.