Zoo v mrazáku. Uhynulému šimpanzovi z Dvora vzali spermie, může mít potomky

  18:00
V zoo ve Dvoře Králové drží naději, že mimořádně vzácný šimpanz Dingo, který uhynul nejspíš kvůli stresu ze silvestrovských rachejtlí, bude mít potomka. Safari Park získal při pitvě jeho spermie a tělní buňky, zatím jsou uloženy v tekutém dusíku. Vzniká banka biologických vzorků druhů, rozmnožovat by se daly metodami asistované reprodukce.

Silvestrovský hluk připravil šimpanze z královédvorské zoo o život. | foto: Safari Park Dvůr Králové

Víc než padesátiletý samec šimpanze čego uhynul na Nový rok. Byl nejstarším členem místní šimpanzí skupiny. Ze šetření zoo vyplynulo, že k smrtelnému úrazu došlo patrně v důsledku četných ohňostrojů a petard o silvestrovské noci.

Šlo o geneticky velmi cenného samce, výzkumníci jej proto chtějí zapojit do budování pojistné populace šimpanze čego v lidské péči. „Biologický materiál se podařilo získat při pitvě z nadvarlat,“ uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný.

Výzkumný institut ochrany genofondů, který spadá pod Safari Park, spolupracoval na získání vzorků s Výzkumným ústavem živočišné výroby a Ústavem experimentální medicíny Akademie věd v Praze.

„Výzkumný institut ochrany genofondů je moderní pracoviště, které rozvíjí jedinečné projekty ochrany zvířat založené na nejnovějších vědeckých poznatcích. Spermie a somatické buňky samce šimpanze čego zamíří do námi budované banky biologických vzorků ohrožených zvířat a jeho geny tak bude možné díky metodám asistované reprodukce předat dál, to může být u tak vzácného zvířete klíčové,“ popisuje zoologický ředitel Safari Parku a současně ředitel Výzkumného institutu ochrany genofondů Jaroslav Haimy Hyjánek.

Vytváření banky v tekutém dusíku je jen jeden z předmětů činnosti institutu. „S nadsázkou by se dalo označit za budování ‚zoo v mrazáku‘, poznamenal mluvčí.

Upytlačený šimpanz byl geneticky cenný

Uhynutí Dinga je citelná ztráta, protože populace šimpanzů čego v lidské péči v Evropě čítá necelých 40 jedinců. Samcova výjimečnost vyplývala z jeho původu, před desítkami let se dostal do cirkusu coby mládě upytlačené v přírodě a ostatním šimpanzům čego v chovech je značně nepříbuzný.

Díky moderní vědě je ale vysoká naděje, že bude mít další potomky. Za života se stal otcem už šestkrát, z toho čtyřikrát ve Dvoře.

„Z těla zvířete byly získány spermie a somatické (tělní) buňky, které byly následně zamrazeny v tekutém dusíku. U somatických buněk byla ověřena jejich schopnost se nadále dělit. Tak je vysoce pravděpodobné, že i uhynulý šimpanz by mohl mít v budoucnu další vlastní potomstvo nezbytné pro zachování genetické variability populace – například využitím spermií pro oplození oocytů,“ nastiňuje možnosti biolog Josef Fulka mladší z Výzkumného ústavu živočišné výroby.

17. června 2021

Vzorky samce jsou zatím uloženy ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, ale v budoucnu se přesunou do Safari Parku, a to na nové pracoviště Výzkumného institutu ochrany genofondů, které vzniká po delším plánování již v tomto roce. Zoo na něj postupně shání peníze.

Banka oživí krev v chovech

Ačkoli je odebírání biologických vzorků ohrožených zvířat a jejich ukládání do podobných zařízení zcela nové, v Česku projekt nemá svou ambicí, rozsahem a shromažďovaným materiálem obdobu.

„Ukládání biologických vzorků potřebných pro takové účely je mimořádně praktické zejména v ohledu nezbytného oživování krve ve světových chovech. Díky možnosti transportovat pouze zmrazené buňky není například nutné provádět transporty živých a často velkých živočichů na velké vzdálenosti,“ řekl mluvčí.

Světově jedinečné metody asistované reprodukce využívá i projekt BioRescue na záchranu nosorožce bílého severního, který Safari Park koordinuje. Obvyklé a často zásadní jsou i pro zachování unikátních plemen domácích zvířat.

Důležitost podobných aktivit podle zástupců Safari Parku stále narůstá. Červená kniha IUCN uvádí riziko vymizení u přibližně 45 tisíc druhů. S tím sílí i snahy, které by měly vést k záchraně těchto druhů a jejich zachování pro budoucí generace.

„Je zřejmé, že zásadní je uchování životaschopného biologického materiálu pro budoucnost tak, aby následně mohl sloužit pro další technologie. Jde především o uchování životaschopných somatických buněk, případně pak spermií a vajíček (oocytů). Významné pokroky v technologiích molekulární biologie, asistované reprodukce umožňují chov a záchranu druhů, které bylo ještě nedávno nemyslitelné,“ řekl mluvčí.

Autor: