Vzácná mláďata hyenky hřivnaté se mají čile k světu, kontrolu nesla nelibě

  15:16
Hyenka hřivnatá pustila po měsíci ke svým třem mláďatům chovatele Safari parku ve Dvoře Králové. Trojice vzácných přírůstků podle nich dobře prospívá a překvapila je svou dravostí. Chovatelé mláďata odčervili, zvážili a také je vybavili identifikačními čipy.

„Prohlídku jsme uskutečnili ve chvíli, kdy samice opustila porodní box a vydala se na procházku. Mláďata jsou nesmírně živá, kontrolu nesla poměrně nelibě a projevovala se velmi dravě,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

Odborníci mláďata také zvážili. „Nejtěžší váží 1,26 kg, následují ho další dvě s 1,15 a 1,14 kg,“ dodává Gabriela Linhart. V okolí porodního boxu nadále panuje přísně klidový režim, k mříži boxu ale postupně přichází další chovatelé, aby si samice i mláďata zvykly na standardní provoz.

Mláďata se také stále více vzdalují od porodní boudy a dá se předpokládat, že v nepříliš vzdálené době se vypraví i do venkovní expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Safari park o tom bude návštěvníky informovat.

Poprvé v Česku a po 30 letech celosvětově

Hyenka hřivnatá

Šelma z polopouštních a pouštních oblastí jižní, střední a východní Afriky. Je nejmenší ze všech hyen, od kterých se značně odlišuje vzhledem i způsobem života.

Jde o výrazného potravního specialistu: živí se takřka výhradně všekazy a hmyzem. Tomu je uzpůsobený i chrup hyenek, který je korálkovitý – evolučně se postupně redukoval a měnila se jeho podoba. Slouží k snadnému drcení těl hmyzu. Mají také dlouhý, velmi pohyblivý jazyk a značně lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti.

Žije v párech; teritoria samce a samice se překrývají.

Ve světové databázi ZIMS jsou v současnosti uvedeny kromě těch českých ještě dvě hyenky – solitéři jiných poddruhů v Novosibirsku a Cincinnati.

Hyenky hřivnaté se narodily na Květnou neděli 24. března. Je to poprvé v historii českých a zoologických zahrad, kdy se tento mimořádně náročný druh v Česku rozmnožil. V rámci světových zahrad (s výjimkou chovných center v JAR) se hyenky rozmnožily po zhruba třech desetiletích. Podle dostupných informací hyenky chová ani ne deset zoologických zahrad na světě.

Právě z chovného a záchranného centra v JAR safari park hyenky po dlouhých jednáních získal. Projekt, který běží ve spolupráci se Zoo Zlín-Lešná, má za cíl obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách.

V lidské péči byly hyenky vždy extrémně vzácné, jelikož jde o významné potravní specialisty.

„Živí se nejspíš jen dvěma druhy termitů. Naši odborníci na výživu zvířat sestavili zvláštní jídelníček šitý na míru každému z našich zvířat. Vycházeli z podkladů kolegů z JAR i vlastních zkušeností s chovem dalších potravních specialistů i šelem v safari parku,“ přibližuje ředitel zoo Přemysl Rabas.

V krmení hyenek kromě sušeného i čerstvého hmyzu figurují i různé granuláty pro hmyzožravce a šelmy, masové směsi a podobně.

Safari park v současnosti chová všechny zástupce hyenovitých: hyeny skvrnité, žíhané a čabrakové i hyenky hřivnaté. Kolekce nemá ve světě obdobu.

„Hyenky obsadily expozici, kterou dosud obývaly hyeny skvrnité. Ty ovšem nedávno přesídlily do obrovského výběhu v areálu West Cape. Prostorově je stávající pavilon ideální pro menší druhy šelem, například právě pro hyenky,“ upozorňuje Přemysl Rabas.

Oproti minulosti se nároky na chov zvířat mění. Expozice se zvětšují a dostávají co nejvíce přírodní ráz. Proto se zoo rozhodla pro odchod tygrů ussurijských, kteří jsou z Asie a mají zcela odlišné životní nároky.

Autor: