Za zmanipulování tendru na nemocnici v Náchodě dostal šéf odboru pět let

  10:18
Bývalý šéf investičního odboru Královéhradeckého kraje Emil Kmoníček má jít na pět let do vězení kvůli pokusu zmanipulovat tendr na přestavbu nemocnice v Náchodě. Soud naopak zprostil obžaloby hejtmanova externího poradce Lubomíra Červinského. Podle soudu neměl za rozhodování o zakázce konečnou odpovědnost. Rozsudek není pravomocný.

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a Lubomíra Červinského (vlevo), kteří jsou obviněni z pokusu o manipulaci miliardové zakázky na přestavbu náchodské nemocnice (25. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Obžaloba vinila Lubomíra Červinského, externího poradce tehdejšího hradeckého hejtmana Lubomíra France z ČSSD, z toho, že upravil podmínky veřejné soutěže na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod, aby je splnila jen stavební firma Metrostav.

Druhý obžalovaný, někdejší vedoucí odboru investic Královéhradeckého kraje Emil Kmoníček, měl dokumenty podepsat bez kontroly a navíc parametry tendru přednostně poskytnout právě Metrostavu (více v článku Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici). Za zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky oběma hrozilo až dvanáct let vězení.

Soud se zabýval druhým a třetím tendrem na přestavbu nemocnice v Náchodě. V první soutěži ještě obžalovaní nefigurovali. Právě kvůli jejímu neúspěchu si kraj v září 2014 Červinského najal. Skutky uvedené v obžalobě však nebyly dokonané, kraj totiž musel druhou soutěž za 1,19 miliardy korun vypsanou v červenci 2015 zrušit kvůli chybám. Třetí tendr později zrušilo nové vedení kraje, a to kvůli pochybnostem, když případ začala šetřit policie.

Odpovědnost je na úřednících a radě kraje

Zatímco Kmoníček dostal pět let ve věznici s ostrahou a pětiletý zákaz činnosti v nevolených orgánech územních samospráv, Červinského soud osvobodil, neboť podle něj nebylo prokázáno, že skutky uvedené v obžalobě spáchal.

„Mohlo to být, jak uvádí obžaloba, ale stejně tak to mohlo být, jak popisuje obžalovaný Červinský. Za takových okolností nemáme možnost rozhodnout jinak. On byl pouze poradce, ale odpovědnost za rozhodování je na úřednících a radě kraje,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Miroslav Mjartan.

Vynesení rozsudku se účastnil pouze Červinský, ten však verdikt nechtěl komentovat a odkázal na svého advokáta. Podle něj se případem Červinského neměl soud vůbec zabývat.

„Můj názor je, že státnímu zastupitelství a policii nepřísluší to, aby se vyjadřovali k tomu, jakým způsobem samosprávy nastavují tvrdost kritérií v rámci veřejných zakázek. Jestliže vám zabaví počítače a mobily a nenajdou jediný důkaz, pokládám to za zcela absurdní. Navrhovali jsme, aby vůči našemu klientovi nebyla ani podána obžaloba. Z našeho úhlu pohledu je smutné, že k tomuto rozhodnutí orgány dospějí po několika letech a klienta to prakticky zcela zničí,“ sdělil po vynesení rozsudku Červinského advokát Petr Drapák. 

Poradce konal na přání hejtmana

Soud podle něj rozhodl v souladu se zásadou in dubio pro reo, tedy v pochybnostech pro obžalovaného. Podle soudu Červinský sice navrhoval kritéria, která omezovala okruh účastníků v tendru, ale činil tak na základě přání hejtmana France.

„Červinský byl ve funkci poradce hejtmana a věci, které zpracovával ve formě návrhů byly schváleny hejtmanem Francem, který nám zde výslovně uvedl, že prosazoval právě ta přísnější kritéria. Současně je třeba si uvědomit, že obžalovaný Červinský coby poradce dával výstupy lidem, kteří o tom měli rozhodnout a toto bylo děláno formou doporučení případně formou k diskuzi a podobně. Obžalovaný Červinský žádné výkonné, rozhodovací ani nařizovací pravomoci vůči pracovníkům kraje neměl a současně před nimi nic nezatajoval,“ řekl v odůvodnění rozsudku Mjartan. 

Upozornil také, že 1,5 roku trvající odposlechy nepřinesly důkazy o tom, že by byl Červinský napojený na Metrostav.

„Tato souvislost prokázána nebyla. Podle názoru soudu zde minimálně došlo k přerušení příčinné souvislosti. Pokud by obžalovaný jednal s úmyslem docílit prospěch, muselo by být z odposlechů něco zjištěno, případně by muselo být zjištěno nějaké heslování nebo kryptogramy. Nic takového zjištěno nebylo,“ řekl.

Obžaloba tvrdila, že muži záměrně nastavili podmínky dvou tendrů tak, aby zúžili okruh firem, které se mohly o zakázku za více než miliardu korun ucházet. 

„Kvalifikační podmínky zahrnovaly reference v podobě jedné přestavby zdravotnického zařízení za provozu za nejméně 550 milionů korun a dvou staveb za nejméně 250 milionů bez DPH, vše s třídou energetické náročnosti B,“ stojí ve spisu.

Takové reference má podle obžaloby v Česku jen Metrostav ze zakázek v Motole, Kladně a Příbrami. Konkurence je mít nemohla. V zemi vznikly v požadovaném období už jen tři zdravotnické stavby nad 550 milionů, ale žádná z nich v třídě B. Firmy navíc musely mít řadu osvědčení a odborníky, kterých je v Česku naprosté minimum.

Podle žalobce vše řídil osvobozený Červinský

Státní zástupce Jiří Viesner však s názorem soudu nesouhlasí. Podle žalobce měl vše řídit právě Červinský a zajistit, aby kvalifikační předpoklady zvýhodňovaly firmu Metrostav, která se o zakázku ucházela ve sdružení se společností VCES. V případě Červinského se proto na místě proti rozsudku odvolal, u Kmoníčka si ponechal lhůtu na odvolání. Rozsudek proto není pravomocný.

„Podle našeho názoru důkazy, které byly předestřeny, svědčí o tom, že i pan Červinský se dopustil trestné činnosti. Dopustil se jí právě tím, že organizoval pana Kmoníčka,“ řekl k odvolání státní zástupce Jiří Viesner.

V případu Emila Kmoníčka žalobce zvažuje odvolání kvůli tomu, že soud nevyhověl návrhu státního zastupitelství na uložení peněžitého trestu. Mjartan to však odůvodnil tím, že nebylo prokázáno, že by Kmoníček na zvýhodnění Metrostavu profitoval.

Autor: