iDNES.cz

Rockové město vyhlíží festival. Novinkou je druhé pódium pro velkou kapelu

  8:50
Ve středu začne v Hradci Králové festival Rock for People. Festivalové město, které vyrostlo na letišti, pohodlně pojme na 40 tisíc fanoušků. Už je prakticky hotové, svou slávu si užije až do nedělní noci, pak zase rychle zmizí.

Park 360, kde se odehraje další ročník festivalu Rock for People, vypadal ještě před týdnem jako obří staveniště.

Na jindy tiché louce, kde se v klidu pasou srnky, stojí stovky glamping stanů. Hned za bránou parkují desítky ještěrek, bagrů, zvedacích plošin i unikátní mechanizace. Mají tu sekačku za milion, která umí vyšplhat i na mohutné zatravněné úly, kde se ještě před jednačtyřiceti lety připravovaly bránit socialistickou vlast letouny MiG 15.

Vyrostla také úplná novinka letošního ročníku. Jmenuje se T Stage Tess a je to největší koncertní pódium české a jedno i z největších evropských. Má rozměry 43 na 20 metrů, unese až 80 tun materiálu a v Hradci bude mít světovou premiéru.

Stavba trvala tři dny a v Parku 360 na ní pracovala parta asi dvaceti lidí. Většinou šlo o vyrýsované kluky do třiceti let, jednu z hlavních rolí tu ale má i dívka s dredy. Ta přebírá velké desky, které jí nastojato přinášejí, a se stěhováckým popruhem je něžně ukládá jako mimino do kolíbky.

Vše je ultra, kolo, pódia i stany

„Díky T Stage Tess už můžeme mít opravdu velké kapely i na druhém pódiu. Třeba Parkway Drive svými parametry jasně patří na hlavní scénu, ale my ji můžeme s klidným svědomím svěřit na T Stage, zatímco na prvním pódiu Fat Lady se bude chystat skupina Offspring. To pódium je kromě obří velikosti jedinečné tím, že se nefixuje lany jako jiné, ale obrovskými vaky naplněnými vodou,“ řekl na obhlídce staveniště ředitel festivalu Michal Thomes.

Sto metrů vedle už se tyčí obří bílé ruské kolo. Postavené je i pódium Solar Stage, které pohání energie vyrobená ze solárních panelů. Na letišti už je také Fat Lady, ta však minulý týden ještě polehávala, jinak je to opravdový gigant.

Pódium Fat Lady je ohromné pro ucho, v Hradci hostilo Green Day a loni démonickou show Slipknot. Letos do kotle pro 40 tisíc fanoušků kromě The Offspring přiloží veličiny jako Avril Lavigne, Bring Me The Horizon a hned první den i Prodigy nebo frontmana Slipknot multižánrového majitele neuvěřitelného hlasového rozsahu Corey Taylora.

Brigádníci pracují za lístek

Festival letos zase o něco povyrostl. Hlavní pódia zůstanou stát naproti sobě, aby se střídala, rostou i cirkusová šapitó anebo stan, kde se bude konat festivalová novinka módní přehlídky. Areál je také o poznání větší.

Místům pro kempující publikum festivaly rády říkají stanové městečko. Jenže u hradeckého letiště přirovnání k městečku nekulhá: už týden před začátkem tu stály stovky glamping stanů s opravdovými postelemi, stany s podsadou i týpí až pro pět spáčů. Tyto nadstandardy už jsou dlouho vyprodané a zbývají už jen místa pro stany, které si publikum přinese na vlastních zádech. Větší je i parkoviště.

Míhají se tu desítky brigádníků, dodělávají se poslední úpravy. Rock for People se podobně jako josefovský Brutal Assault může opřít o mohutnou fanouškovskou základnu. Právě z ní pocházejí brigádníci, kteří si lístek rádi odpracují.

„Teď tu pracují stovky lidí, z toho je brigádníků asi 200. Loni jsme jich měli kolem 80, ale letos byl zájem mnohonásobně větší. Jsme za ně moc rádi,“ pochválil Michal Thomes tým ve věku maturantů.

„Mnoho fanoušků z řad dobrovolníků si na to, aby nám pomohli, vzalo dovolenou. Dokonce dorazila i brigádnice, která si nedávno zlomila nohu. Ani to ji nezastavilo,“ doplnila náborářka brigádníků Alice Štětková.

Zatímco v prodeji ještě zbývají poslední volné lístky, beznadějně vyprodaná je zóna pro stánky s občerstvením. Na hradeckém festivalu se bude čepovat 76 značek piv.

Sheeran jako předzvěst dalších hvězd

Ještě za Fat Lady je oplocený areál, kam je zatím vstup zapovězen. Právě tady se bude v červenci stavět monstrózní unikát, scéna uprostřed kruhové arény, pro britskou hvězdu Eda Sheerana. Vlastně to nebudou jen dva koncerty Sheeranovy šňůry Mathematic Tour, ale další plnohodnotný festival.

„Po Rocku for People si dáme asi dvoutýdenní oddech a pak se rovnou vrhneme do dalších velkých příprav,“ komentoval to Michal Thomes.

Sheeran může být předzvěstí dalších hvězd. Ani šéf festivalu nezastírá, že ambice Parku 360 nekončí u Rocku for People nebo srpnového Kefíru.

„Koncert Eda Sheerana je nepochybně test areálu, co všechno je schopen zvládnout. Hradecká infrastruktura zatím není připravená, ale já věřím, že to zvládneme a Ed nám otevře možnost uspořádat v Hradci aspoň jednou ročně další velkou show.“

Autobusy, kola i pruh pro pěší

Necelé dva tisíce vstupenek zbývá na festival Rock for People. Lístky v balíčku s ubytováním zmizely jako první a v prodeji už jsou jen čtyřdenní, dvoudenní na pátek a sobotu a jednodenní na středu a čtvrtek.

Záleží na finále, ale je docela možné, že budeme vyprodáni. Neznervózňuje nás ani předpověď počasí, snad už se vypršelo,“ doufá šéf festivalu Michal Thomes.

Čtyřdenní program by měl být zárukou, že se nebudou opakovat kolony jako u jednodenního dubnového Majálesu. „S jeho pořádáním jsme neměli nic společného. Každopádně máme dostatečně velké parkovací plochy i počet pracovníků,“ zdůraznil Thomes.

V okolí Hradce přibudou oranžovočerné tabule s šipkou a názvem festivalu. Návštěvníci však nemusí spoléhat jen na auta. Mezi Parkem 360 a centrem budou ve 20 až 30minutových intervalech pendlovat speciální autobusy. Pro pěší bude v posledním úseku vyhrazen speciání pruh, ale je tu i možnost půjčit si na parkovacích místech společnosti Nextbike zdarma kolo. Podmínkou je jízda do 45 minut a parkování na předem určených místech v areálu či ve městě.

Rock for People je festival plný muziky, ale výjimečný je i další program: divadlo, tanec, filmové projekce, stand up comedy, silent disco, karaoke, jóga, u-rampa nebo posilovna pod širým nebem. To vše v Parku 360 bude.

Šapitó Conference Stage bude opět pohánět vodíkový generátor. A právě tam se za režie Čestmíra Strakatého, Jindřicha Šídla nebo Lukáše Hejlíka budou konat diskuse. Mnoho fanoušků považuje za vrchol AZ kvíz. Ani ten proto nebude chybět.

Rock for People dávno není ryze hudební festival. Stal se také showroomem pro technologie, design a inovace. Právě tyto atributy se u nás setkávají a nechávají nahlédnout do budoucnosti udržitelných festivalů,“ připomněl Thomes.

Muziku zajistí světové kapely The Offspring, Bring Me The Horizon, The Prodigy, Yungbluda, Avril Lavigne nebo Sum 41 plus dalších 120 interpretů. Výjimečný je zájem o kapelu Dogstar s hvězdným hercem-baskytaristou Keanu Reevesem nebo o berlínské post techno punkové duo Brutalismus 3000.

Českou scénu zastoupí J.A.R., Vypsaná fiXa s hosty, Visací Zámek, Aneta Langerová nebo Police Symphony Orchestra.

Headlinery doplní zpěvák kapely Slipknot Corey Taylor nebo Kerry King z legendárních Slayer v sólových projektech.

zpět na článek